Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (9 Votes)

/imG 5609Църквата „Св. Висарион Смоленски” в гр. Смолян почете на 29 юли своя патрон – св. свещеномъченик Висарион, епископ Смоленски, загинал по време на първото помохамеданчване в Родопите през 1670 г. Светата литургия беше възглавена от Великотърновския митр. Григорий по молба и с благословението на Пловдивския митр. Николай, който бе неотложно възпрепятстван да дойде в Смолян (не е дошъл и новият епископ, който беше ръкоположен тъкмо, за да замества митрополита си - б. р.). В богослужението участваха духовници от митрополията, както и смолянски свещеници заедно с архиерейския наместник архимандрит Висарион, който на храмовия празник има свой имен ден и беше поздравен от много миряни и църковни служители.

Песнопенията бяха изпълнени от митрополитския хор „Св. апостол Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев, роден и израснал в смолянския квартал Райково.

В празника се включиха десетки миряни и гости на града. Тук бяха и ктиторът на храма адв. Тодор Батков, кметът на Смолян Николай Мелемов, началникът на Регионалния инспекторат на Министерството на образованието Иван Муцевски, общински съветници.

В проповедта си митрополит Григорий припомни житието на св. Висарион Смоленски и каза: „Няма православна страна, която да е разрешила да тъне непрекъснато в робство или пък да изчезне нейният народ. Това означава жизненост, това означава претенция, това означава винаги актуалност във времето, което живеят православните”.

/imG 5569Той допълни, че Църквата се е развивала благодарение и на дарителството. Митрополитът даде пример с библейските притчи и попита: „Какво ще кажат сега онези с многото милиони в Корпоративна търговска банка? Какво ще кажат другите, които имат дебелите финансови книжки? По-лесно дебело корабно въже да мине през иглени уши, отколкото богатият в царството Божие. Тогава трябва ли да живеят богатите? Разбира се, че трябва, защото, ако те живеят по своето благочестие, вещина, по своя усет и вяра в Бога, те ще пренасят своя плод и ще правят благодеяния. Има такива, които го правят. Едно от доказателствата е този храм „Св. Висарион Смоленски” и ние винаги ще именуваме, докато съществува този храм, адвоката Батков, който е направил всичко възможно този хубав Родопски край да се отбележи с един прекрасен храм. Така правят и много други, затова дарителството днес е много важно”.

Митрополитът посъветва политиците да не забравят, че „Църквата са и избирателите, и данъкоплатците. Православният християнин означава не някой, който отива да спази обреда, а който е мислещ, знаещ, който се моли, който прави своята революция на любовта, осъзнава в кое време живее и съвсем не е безкритичен, както си мислят някои политически фюрерчета, пръкнали се по силата на деня. Господ много ясно ни казва: където е съкровището, там ще бъде и сърцето”.

Храмът „Св. Висарион Смоленски” за осма поредна година отбеляза своя храмов празник. Той е уникален в архитектурно отношение и като технологично изпълнение. Храмът се обслужва от отец Димитър Михайлов – един от организаторите на строежа като представител на сдружението „Св. Висарион Смоленски”. Храмовият комплекс включва още вътрешен параклис „Св. Теодор Тирон”, крипта, неделно училище, църковен магазин и прицърковна къща. Създадена е библиотека с над 8 500 тома книги и периодични издания, изключително дарения от издателства и частни лица.

Уникални са 11-те руски камбани с изобразени по тях образи на светци, които всяка сутрин и вечер огласят града и околностите. Камбаните са производство на ЗИЛ-Москва, като най-голямата тежи близо 2 тона и е висока метър и половина.

/imG 5632Ктиторът на храма Батков обяви, че от есента започва изографисването на църквата. Ще го правят руски художници по препоръка на Московска патриаршия и с благословението на Пловдивския митр. Николай. Семейство Баткови са приготвили да дарят и 30 икони от 16, 17 и 18 век, ще разширяват църковното строителство с кухня, стая за поклонници и книжарница. „Без да обиждам никого, – каза адвокат Батков, – искам аз да контролирам развитието на храма”.

В чест на храмовия празник създаденият през 2008 г. Младежки православен център „Чисти сърца” подготви брошура „Нашият храм”, подкрепена благотворително от печатница „Принта-КОМ”, и откри фотоизложба „Манастирите – убежище на вярата”. В 30 фотоса са показани поклонническите пътувания на децата до различни манастири в страната – Рилски, Араповски, Кукленски, Бачковски, Роженски, Троянски, Калоферски, Сопотски, Хаджидимовски и Кръстова тора. Пълният вариант на изложбата от 112 фотоса „Чисти сърца” подари на Регионалния исторически музей „Стою Шишков” в Смолян.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9u93a 

Разпространяване на статията: