Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (7 Votes)
2014-06-19 1123На 18 юни 2014 г., сряда, в Народното събрание се проведе съвместно заседание на Комисията по вероизповеданията и парламентарна етика и Комисията по земеделие и гори с представители на БПЦ-БП и другите вероизповедания в страната. Повод за срещата беше загрижеността за работата на Държавния фонд „Земеделие” с местните поделения на вероизповеданията по изпълнение на проекти по мярка 322 на ПРСР 2007-2013 г.
 
Срещата беше ръководена от министъра на земеделието и храните проф. Димитър Греков. На нея присъстваха и председателите на двете комисии Пламен Славов и д-р Светла Бъчварова заедно с депутати от всички парламентарни групи. От страна на БПЦ-БП присъстваха митрополитите Великотърновски Григорий, Варненски и Великопреславски Йоан и Неврокопски Серафим, йеромонах Никанор, член на Работната група на Св. Синод по европейските програми, протосингелът на Видинска митрополия архимандрит Антим, адвокатът на Рилския манастир Росен Михайлов и др. За голямо изумление на присъстващите Сливенска митрополия беше представена от частна фирма-консултант. На срещата бяха поканени и секретарят на Главно мюфтийство, председателят на Централния израилтянски съвет, представители на Римокатолическата, Арменската, Евангелската църква.
 
На срещата с тревога беше подчертано, че в края на юли 2015 г. изтича крайният срок, до който абсолютно всички проекти по мярка 322 за ремонт на храмове трябва да бъдат довършени и беше отправен призив заинтересованите митрополии да проверят състоянието на изпълнението на проектите си.
 
Представителите на БПЦ-БП, на Мюсюлманското изповедание и на Римокатолическата църква, подкрепени от Дирекция „Вероизповедания”, поставиха заедно въпроса за увеличаване на заложените за следващия програмен период средства за ремонт на храмове от 35 на 95 млн. евро.
 
В хода на станалата дискусия с ръководството на ДФ „Земеделие”, което се появи с голямо закъснение на срещата (след многократни подканяния по мобилния телефон от председателя на една от парламентарните комисии) беше подчертана необходимостта от запазване на сътрудничеството и взаимопомощта в работата с местните поделения на вероизповеданията. Представителите на БПЦ-БП се застъпиха твърдо в защита на интересите на традиционното вероизповедание у нас.
 
Днес в медиите вече се появиха и съобщения за недоволството на министър Греков от ръководството на ДФ „Земеделие” във връзка с работата им с вероизповеданията по въпросните мерки.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9w9f9 

Разпространяване на статията: