Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (5 Votes)

Църквата „Св. Георги Победоносец” в Рудозем отбеляза тази година своя храмов празник с две нови камбани, дарени от кмета на града Румен Пехливанов. Празничната св. Литургия бе отслужена от архиерейския наместник архимандрит Висарион заедно с предстоятеля на храма свещ. Димитър Михайлов и секретаря на Архиерейското наместничество в Смолян прот. Запрян Шиков.

Слово за житието на особено почитания светец Георги Победоносец, небесен закрилник и на Рудозем, произнесе отец Запрян Шиков. Той посочи най-важните моменти от живота и делата му с определенията „мъченик за Христовата вяра, мъжествено понесъл страданията, безстрашен военачалник”. Живял през 3-4 век в Кападокия, Мала Азия, по време на гоненията на християните от имп. Диоклетиан. Отец Запрян каза, че „днес сме се събрали тук, под сводовете на този храм, за да почетем неговата памет, да се утвърдим в православната вяра и да бъдем твърди като крепост. Да вярваме, да имаме надежда в нас, да имаме любов, от все сърце да обичаме Бога и ближните”. Той поздрави всички с празника и призова да се помолим на светеца като освободител на пленените, лекар на болните и поборник на царете.

Архимандрит Висарион се обърна към множеството в храма с думите, че Христовото Възкресение, с което се поздравяват вярващите в продължение на 40 дни след Великден, дарява величие необикновено, утеха небесна, надежда вечна. Той отечески прикани всички да забравим трудностите в живота, за да „издигнем надежден поглед към възкръсналия Господ Иисус Христос, да го възхвалим и молим да преминем земното си поприще с достойнство, упование, наследяване на вечен живот, да бъдем синове и дъщери на светлината на света”.

След Литургията бе направено литийно шествие около църквата с иконата на патрона на храма и в двора бе отслужен водосвет за здраве.

Църквата „Св. Георги Победоносец” в Рудозем е построена за по-малко от година и е осветена през 1926 г. Инициативата е била на тогавашното военно министерство в памет на саможертвата на воините, паднали в боевете за освобождението на Родопите от османско робство през 1912 г. и през Балканската война. Градът е близо до Родопската Шипка – връх Кавгаджик, където са станали решителните боеве и сега се издига паметник на освободителя на родопския край полк. Владимир Серафимов. Там има костница, а в храма е поставена мраморна плоча с имената на загиналите.

По време на водосвета дойде и кметът на Рудозем Румен Пехливанов, за да поздрави християните и да окаже внимание на именниците и на техните семейства. Запитан за дарението, което е направил на църквата – две камбани, отговори: „А ние както винаги, нямаме деление на християнски и мюсюлмански празници. По свое вътрешно убеждение дарих камбаните. Преди всичко друго аз смятам, че сме хора без значение какъв пост заемаме в момента. Реципрочно беше дарението (същата сума) и за джамията. Там закупиха строителни материали за ремонт, а от църковното настоятелство казаха, че имат нужда от камбани”.

Кметът Пехливанов е дарил лично през есента на миналата година по 5 хил. лева на джамията и църквата. Старата камбана е от 1934 г. Електронната система за задвижване и на трите камбани едновременно за над 2 хил. лева е дарение от семейството на църковния настоятел Йордан и Мария Чилингирови и синовете им Стефан и Атанас. Камбаните бият автоматично всеки ден в 8 ч. сутринта – началото на работния ден, и в 17 ч.

Храмът се обслужва вече 8 години от отец Димитър Михайлов, предстоятел на катедралния храм „Св. Висарион Смоленски” в Смолян. „С удоволствие идвам в Рудозем, каза той, свикнал съм с хората. Да благодарим на кмета, който прояви голяма човещина, прояви голяма добродетел като подари двете камбани. Днес градът бе огласен радостно от тях. Нашите християни се включват в празниците на българите мюсюлмани, те живеят в мир и разбирателство”.

Св. Литургия в рудоземския храм „Св. Георги”:

 /imG 3920/imG 3930

Кметът Румен Пехливанов и о. Димитър Михайлов:

/imG 3979

След празничното богослужение:

/imG 3986

 

/imG 3899


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/996a8 

Разпространяване на статията: