Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (10 Votes)

Тези дни станаха известни резултатите от дейността на Ефория „Зограф“ по стопанисването на имотите на Зографския манастир в България през 2005 г. Отчетената печалба е рекордна – над 87 000 лв. Постъпленията са предимно от отдаване под наем на сградите на Зографския манастир в София (на Женския пазар) и Пловдив (до паметника на Съединението), от Германския манастир край София и храма „Св. княз Борис“ в Пловдив. От тези приходи се приспадат сумите за ремонти на сградния фонд и издръжка на минималния брой служители.

През 2004 г. бяха събрани около 60 000 лв., основната част от които бяха преведени на манастира „Зограф“, а за няколко хиляди бяха закупени и изпратени храни, дрехи и материали за българските светогорци. Както научи Двери, през тази година УС на Ефорията отчита още по-високи приходи за Зографския манастир.

Когато сегашният УС беше назначен от външния министър през април 2002 г., печалбата за 2001 г. на предишното ръководство на Ефорията (назначено при по-предишното правителство!) беше нулева. Ръководство е изразходвало всичките приходи за издръжка на раздутия щат и „престижни“ прояви, докато в Зографския манастир братството имаше належаща нужда от средства, припомнят запознати с въпроса. От промяна на това неприемливо състояние на нещата тогава се заинтересува не само правителството, а и Народното събрание, където се създаде нарочна комисия за „Зограф“.

Една от първите задачи на УС през 2002-2003 г. беше да се „оптимизира“ (което на практика означаваше да се намали) броят на служителите в Ефорията. Бяха спечелени няколко проточили се дела срещу хора и фирми, заграбили или ползвали неправомерно зографската собственост. Предоговориха се наемите на сградите и другите имоти на манастира, за да отговарят на пазарните дадености у нас.

Ефория „Зограф“ е орган, създаден с указ на цар Борис Трети преди осемдесет години (през 1926 г.), за да стопанисва имотите у нас на Зографския манастир „Св. Георги“ на Света гора – Атон, Гърция. Неговият статут е запазен и през годините на комунистическия режим в България.

След промените от 1989 г. многократно беше сменян и съставът на ръководството на Ефорията. Настоящият Управителен съвет е в състав: председател проф. Иван Желев (директор на дирекция „Вероизповедания“ на МС), зам.-председател Иво Петрунов (финансист, епархийски съветник в София и директор на производствения комплекс на Св. Синод в кв. „Илиянци“, София) и представител на Зографския манастир Неврокопски митрополит Натанаил.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33qx4 

Разпространяване на статията:

 

 

© 2005-2023 Двери БГ и нашите автори. За контакти с екипа - тук.
Препечатване в други сайтове - само при коректно посочване на първоизточника с добре видима хипервръзка. Всяка друга употреба и възпроизвеждане, включително издаване, преработка или излъчване на материалите - след изрично писмено разрешение на редакцията и носителите на авторските права. 
Двери спазва етичния кодекс на българските медии, както и политика за защита на личните даннни на посетителите.