Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (8 Votes)

IoanНа 24 ноември в Богословския факултет към СУ "Св. Климент Охридски" започнаха честванията на 90-годишнината от основаването на факултета през 1923 г. Вечерното богослужение оглави Ловчанският митр. Гавриил в съслужение със столични духовници.

Тържеството продължи в аулата на факултета, където присъстваха Българският патриарх Неофит, епископите Стобийски Наум, Знеполски Йоан и др. духовници, преподаватели, студенти и приятели на факултета.

На тържеството в аулата деканът доц. д-р Александър Омарчевски изнесе доклад за историята на факултета. Той заяви: "Първите университети през Средновековието са центрирани около смятаните тогава за основни три клона на човешкото познание – теология, медицина и право. И това не е случайно. Трите заедно обхващат, като се замислим, цялото човешко битие. Теологията дава на човека светоглед, духовност, отговори на въпросите на битието, за Бога, спасението и царството Божие. Медицината се грижи за телесното здраве на човека, а правото – за регулациите на човешките отношения в обществото. Това е universitas – целокупността на познанието, както е разбирано тогава. Затова и пълният университет трябва да разполага с тези три факултета. Такъв е бил и Софийският университет до края на Втората световна война, когато по идеологически и конюнктурни съображения два от тези три факултета – Богословският и Медицинският – са извадени от неговия състав. Слава Богу, след промените през 1989 г., с усилията на множество достойни мъже тази несправедливост беше преодоляна и днес Софийският университет отново е пълен университет“. 

Патриарх Неофит поздрави преподавателите и студентите и връчи ордени "Св. Климент Охридски" I степен на декана на факултета доц. д-р Александър Омарчевски и на проф. Георги Попов. На патриарх Неофит бе връчен златен юбилеен плакет от Богословския факултет.

4В словото си патриарх Неофит каза: "Гласът на богословието е глас на Църквата – проповед и свидетелство за спасителното Христово благовестие и вярата, която – по учението на богоозарените отци от Четвъртия вселенски събор – единствена спасява света. Дерзайте, прочее, в свещеното дело на църковната просвета, имайки – по съвета на Апостола – „ревност за по-добри дарби“ (1 Кор. 12:31), та Бог, като вижда усилията ви, да утроява плодовете от неуморния ви труд. Пазете Преданието на Църквата – тази безценна съкровищница на божествената и на богочовешката мъдрост, обогатявайте я с онова, към което ще ви насочва Светият Дух. Така ще извървите благоуспешно пътя Христов, а делата ви ще бъдат като онези семена, които дават „плод стократен“ (Лука 8:8). Защото богословието е интегрална и неотменна част от вечната мисия на Църквата да бъде не само майка, но и наставница в тайната на богопознанието – вярна учителка на всички народи (Мат. 28:19). Поздравяваме ви с бележитата 90-годишнина на Богословския факултет при СУ „Св. Климент Охридски“ и отправяме всесърдечна молитва към Господа и Бога за вас, ревностните труженици на Неговата нива, за преуспяването ви в благословеното поприще на православното църковно богословие, като желаем лично на всеки от вас още по-големи творчески успехи и напредък във всяко добро дело!"

Прочетено беше и приветствие от президента Росен Плевнелиев, а на ръководството на факултета бе връчен президентски плакет.

Приветствия бяха отправени от Православния институт "Св. Йоан Богослов", чийто ректор игумен Пьотр Еремеев е възпитаник на Софийския богословски факултет и лично уважи юбилея на учебното заведение. Поздравления бяха прочетени и от представител на Петербургската духовна академия. Архим. Филип (Василцев) прочете поздравление от името на Волоколамския митр. Иларион Алфеев.

След това бе прожектиран документален филм, посветен на Богословския факултет.

Днес, в деня на св. Климент Охридски, тържествата продължиха с патриаршеска св. литургия в академичния параклис. Българският патриарх Неофит оглави св. Евхаристия в съслужение с Ловчанския митр. Гавриил, Западно- и Средноевропейския митр. Антоний. Празничната служба уважи с присъствието си и столичният кмет Йорданка Фандъкова.

Преподаватели и студенти се включиха традиционното литийно шествие до паметника на св. Климент Охридски и се присъединиха към тържествата на Софийския университет. 


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9pdqu 

Разпространяване на статията: