Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (13 Votes)
/imG 2385По повод 65-годишнината от убийството и 125-годишнината от рождението на приснопаметния Неврокопския митрополит Борис в Благоевград организират серия от прояви в негова памет. Те са инициирани от Православния информационен център на Неврокопска митрополия с благословението на сегашния Неврокопски митрополит Натанаил. Всяка година на 8 ноември се отслужва панихида на гроба на владиката (първата снимка). Той е погребан в двора на благоевградския храм „Въведение Богородично” (снимката долу).
 
Тази година са предвидени редица прояви в Благоевград, с които хората от града и епархията ще почетат живота и делото на духовника. В понеделник, 11 ноември, в Благоевград ще има вечер, посветена на поезията на дядо Борис. На 19 ноември ще има беседа за възгледите му за възпитанието на подрастващите. На 21 ноември в Районния исторически музей ще се състои среща-разговор за личността и делото на митрополит Борис. На 26 ноември пък ще се направи представяне на негови изследвания върху социалните мотиви в Стария Завет.
 
Неврокопският митрополит Борис не е само клирик, той е  деен творец, пише статии за Църковен вестник, публикува свои стихотворения, автор е на брошура Кризата в нашето училище. За тази си дейност при избора му за митрополит проф. Христо Гяуров, преподавал Св. Писание на Новия Завет в Богословския факултет, пише: „Всеки един народ има нужда не само от политически водачи, но в същото време, и даже повече – от духовни водачи. От такива водачи особена нужда има сега българският народ. Когато новоизбраният Неврокопски митрополит се възкачва на определената му от Божия промисъл катедра, той влиза в числото на тези водачи на българския народ. Предстои му висока, но в същото време тежка отговорна дейност. Досегашната му дългогодишна ползотворна и творческа дейност е добър и сигурен залог, че такава, и даже с още по-бляскави резултати ще бъде и бъдещата му дейност като митрополит на Българската православна църква”.
 
Канонически избран през 1935 г., митрополит Борис поема овдовялата Неврокопска епархия. Посрещнат е с голямо въодушевление от хиляди благочестиви християни. Но след 9 септември 1944 г. той бързо влиза в списъка на „неудобните” клирици. На 29 септември 1948 г. изпраща до Св. Синод писмо-протест срещу безчинствата на комунистическата власт в Неврокопска епархия. Навсякъде говори, че най-голямата трагедия ще дойде от Съветския съюз, разказва за сталинисткия терор срещу духовенството. Поради тези му действия окръжният комитет на БКП го обявява за „враг № 1 на народната власт”.
 
На Димитровден, 8 ноември (тогава по стар стил) 1948 г., след края на св. Литургия, на която произнася и вдъхновено архипастирско слово към богомолците, митрополит Борис е убит в с. Коларово, Петричко, от един низвергнат от духовен сан свещеник от с. Хърсово. В църковната летопис той остава в списъка на светите жертви на тоталитарния режим.
 
Снимки: „Двери”
 
/imG 2383

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/xcyaq 

Разпространяване на статията: