Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (18 Votes)

Italy 2010 042Миналата седмица беше подписано споразумение между Столична община и храм „Покров Богородичен“, представляван от фондация „Радост“, за провеждането на „Програма за милосърдни и духовно-просветни занимания за деца, лишени от родителски грижи”. Споразумението обхваща дейностите не само на територията на църквата "Покров Богородичен" и Енорийския център към него, но и в другите храмове и техните духовни центрове в София. Споразумението дава право на доброволци и служители към църковните институции да провеждат занимания с деца, лишени от родителски грижи, настанени в институции в столицата.

До необходимостта от подписване на подобно споразумение за сътрудничество се стигна, след като от близо година и половина в някои от домовете за деца, лишени от родителски грижи, в столицата се създаваха спънки на доброволците и не се позволяваше децата да напускат институциите с аргумента, че по този начин се извършва непозволена религиозна дейност.

При подписването на споразумението и двете страни се обединиха около разбирането, че „децата, лишени от родителски грижи, се нуждаят от духовна и светогледна подкрепа, с което да се подпомогне израстването им като съзнателни и отговорни личности“. В документа се подчертава особената и традиционна роля на Българската православна църква във формирането и развитието на българската духовност и култура и важността на това, младите хора да бъдат възпитавани в нейните традиции.

Предложената от фондация „Радост” програма за занимания със сираци е подкрепена от Софийската митрополия с писмо (изх. № 885/26.07.2013 г.), в което се посочва, че тя е „навременна и необходима за духовното и нравственото възпитание и подкрепа на децата“.  

„Програмата за милосърдни и духовно-просветни занимания за деца, лишени от родителски грижи”, обект на споразумението, включа редица дейности, които както и досега ще се извършват с участието на доброволци от различни столични енории:

1. Организиране на съботно-неделни занимания за децата от домовете за запознаване с християнските ценности, основите на християнската вяра и нравственост, християнската празничната традиция и изкуствата. Дейностите в тези занимания са: беседи, рисуване и приложни изкуства, курсове по иконопис, дърворезба, пеене, театрални занимания и др. След това за  децата се осигурява закуска (и обяд, в зависимост от продължителността). Кръжочните занимания и беседите се провеждат в събота и/или неделя в енорийския център с участието на доброволци, които са хора с различни специалности и интереси, богослови и тримата свещеници при храма.

Заниманията се организират по предварителна програма, която ежегодно се съгласува с дирекция „Социални дейности”на Столична община.

2. Честване на големи християнски и национални празници, провеждане на беседи. Един от белезите за самотност е липсата на празници в живота на децата в домовете. Животът в семейството е свързан с отбелязването на личните, семейните, църковните, държавните празници, които внасят в ежедневието радост, а децата чувстват своята значимост в рамките на общността. Децата от домовете са лишени от това лично внимание и грижа. Излизането от институцията в празничния ден също се превръща в празник за тях. Отиването в храма, участието в заниманията в енорийския център наистина превръщат този ден в излизане от ежедневието и еднообразието на делника. Чрез участието на децата в неделните срещи в храма и енорийския център се осъществява приобщаването им към националните традиции и християнските празници и ценности.

3. Ваканционните занимания включват еднодневни или двудневни екскурзии, градски и извънградски лагери, провеждането на които е част от годишната програма, съгласувано и организирано по надлежния ред.

4. Организиране на свето Кръщение. Приемането на кръщение от детето не е само неговото приобщаване към християнската вяра. То е влизане в християнската общност. Особено важно за децата от домовете е, че при кръщаването всеки новопокръстен получава и кръстник, нов духовен роднина, близък човек, който може в бъдеще да бъде опора в живота им.

В дейностите и заниманията по програмата участват доброволци, творци, богослови и храмовото духовенство към редица столични православни храмове. Всички участници преминават предварителна подготовка и биват включени в програмата, ако са способни да гарантират сигурността на децата.

Финансирането на „Програмата за милосърдни и духовно-просветни занимания за деца, лишени от родителски грижи” се поема от фондация „Радост“, като средствата за нея се набират от дарения на спомоществователи.

Близо десет години енориашите от столичния храм „Покров Богородичен“ и доброволци към църквата полагат грижи за деца-сираци от институции на територията на София. Тези грижи не се изразяват само в осигуряване на дрехи и храна, а в лично отношение, извеждане от дома, в който са настанени, срещи в храма, участие в св. Литургия, съвместни занимания, сприятеляване и поддържане на постоянна връзка. Основният акцент се поставя върху контактите на децата с хората от църковната общност, върху моделите на поведение, които те усвояват при общуването с тях. Комуникацията с доброволците не само обогатява знанията на децата във връзка с конкретното занимание, но им помага да подобрят уменията си за общуване, да обогатят езиковата и общата си култура, предлага им примера на хора, които следват определен, добър начин на живот, практикуват професия, която им осигурява реализация и удовлетвореност. 

Споразумението между Столична община и фондация "Радост", плод на близо едногодишно усилие, осигурява трайно и стабилно сътрудничество между местната власт и църковната общност в осигуряването на адекватна грижа за децата, лишени от родителска грижа. Този модел на сътрудничество вече се използва в някои градове в страната, а в други предстои да бъде въведен, тъй като е в интерес не само на децата от институциите, но и на обществото като цяло, което би следвало да е загрижено за развитието и интеграцията на децата и младежите, лишени от родителска грижа.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/xcd9a 

Разпространяване на статията: