Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (16 Votes)

P1380212С всяка година в изложбите на иконографската школа в Енорийския център на столичния храм „Покров Богородичен“ присъстват все повече произведения, които се отличават със своята уникалност, с прилагането на специални техники. Това разкрива непрестанния стремеж към развитие както на курсистите, така и на тяхната преподавателка Младенка Ланджева.

На 30 юни в голямата зала на Енорийския център беше открита нова изложба на школите по иконография и дърворезба. Тя започна с водосвет и поздравления от предстоятеля на храм „Покров Богородичен“ отец Николай Танев. В изложбата са представени около 90 икони и 25 дърворезби, изписани и изработени през тази учебна година.

Техниката на изписване на иконите е яйчна темпера и позлата. Някои от иконите са с 23-каратова позлата на полимент, полиран с ахатов зъб. През тази година курсистите от школата по иконопис се запознаха с нова за тях техника - восъчната енкаустична техника, която има древен произход и е заимствана от фаюмските египетски портрети. С нея са изписани най-старите икони от 6 век, които се намират в манастира "Св. Екатерина" на полуостров Синай в Египет.

На изложбата беше представено произведението "Разпятие  Христово", което е комбинация от дърворезба и иконопис.

Изложбата, с която беше отбелязан краят на учебната година в Енорийския център, ще продължи две седмици и входът е свободен.

Школата по иконопис обучава деца и възрастни. По-напредналите курсисти участват заедно с г-жа Ланджева и в по-мащабни проекти по изписване на параклиси, училищни кабинети по религия и др. подобни.

Записването в школата по иконопис, както и в другите курсове на Енорийския център продължава през цялото лято. Учебната година започна на 1 октомври.

Снимки: Б. Ланджев

О. Николай Танев и  преподавателите по иконопис Младенка Ланджева и по дърворезба Боян Александров при откриването на изложбата:

P1380203

Цветя от благодарните курсисти получи и учителката Вера Жекова (в средата), която въвежда иконографите в тайните на вероучението:

P1380204

Част от иконите в изложбата:

P1380164P1380170

Произведението "Разпятие  Христово", комбинация от дърворезба и иконопис:

P1380188

P1380181

Копие на иконата на Иисус Христос от Синайския манастир, изпълнена с восъчната енкаустична техника: 

P1380171


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/xqfrk 

Разпространяване на статията: