Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (19 Votes)

P1220796В деня на св. Игнатий Богоносец в малкия болничен храм „Св. Георги Софийски Най-нови“ в двора на Университетска болница „Александровска“ беше отбелязано обновлението на храма и настъпващите Рождественски празници. Председателят на храма свещ. Радослав Вутов, заедно с о. Йоан Куков, председател на старинен храм „Св. Георги – Ротонда“, отслужиха празничен водосвет в присъствието на ръководството на болницата, лекари, медицински сестри, пациенти и гости. Песнопенията изпълниха третокурсници от Школата за източноцърковно пеене при Енорийския център на столичния храм „Покров Богородичен“. О. Радослав отбеляза, че с усърдието на настоятелите, ръководството и персонала на болницата и с помощта на Софийска св. митрополия и дарители храмът вече има завършен вид и ще може да бъде място за удовлетворяване на все повече духовни нужди на пациенти и служители на болницата. Отецът поздрави персонала на болницата с днешния празник и предстоящите Рождественски празници и пожела много усърдие и Божия помощ в изпълнението на свещения лекарски дълг.

Новоизписана икона на св. Георги Софийски Най-нови, копие на иконата в ротондата „Св. Георги“, беше подарена от един от курсистите по църковно пеене и осветена, за да остане за поклонение в този болничен храм.

Отбелязването на по-големи празници с водосвети в Александровската болница е традиция, която датира още от създаването на лечебното заведение. По инициатива на църковното настоятелство и болничното ръководство след повече от шестдесетгодишно прекъсване тази практика беше подновена.

В двора на болницата вече съществува болничен храм посветен на св. Георги Софийски Най-нови. През есента на 2012 г. започна инициатива за довършване и освещаване в пълен чин на този така необходим параклис. Идеята за съграждане на храм в този вид и на това място датира още от 1913 г., но строежът е започнат едва през 2007 г. През 2012 г. с помощта на Софийска митрополия и с благословията на блаженопочившия Български патриарх Максим за предстоятел на храма е определен свещ. Радослав Вутов от близкия столичен храм „Св. Георги Победоносец“ на бул. „Св. патриарх Евтимий“. С помощта на дарители и подпомогнати от столични свещеници и богослови започват довършителни работи по сградата и вътрешната подредба на храма. Към настоящия момент храмът е почти готов за извършване на чин на полагане на св. антиминс, което ще позволи и отслужване на св. Литургия в него.

P1220798Според преданието, св. Георги Софийски Най-нови е заловен от турските власти през 1530 г. на място, което сега е точно в двора на Александровската болница при ъгъла на ул. „Св. Георги Софийски“ и бул. „Пенчо Славейков“.Там светецът е бил подложен на мъчения, защото е отказвал да отстъпи от своята вяра и да приеме мохамеданството. Осъден е да бъде обесен и е оставен на бесилката три денонощия. Мъченикът умира вследствие от раните си, но въпреки това тялото му е окачено на бесилото. Не дълго след това висящото на бесилото тяло на светеца започва да излъчва благоухания. Тялото е погребано до ротондата „Св. Георги“.

Налобното място на светеца в двора на Александровска болница е имало голям каменен кръст с уточняващ надпис, който няколко години след 1944-та,порадиопитда бъде унищожен,е прибран от столични свещеници и до днес се съхранява в олтара на храм „Св. Георги Победоносец“ на бул. „Св. патриарх Евтимий“.

Идеята за съзиждане на болничния храм е стара почти колкото и здравното заведение.През 1911 г., след поредица пожари в „Александровска“ и в цялата страна, по предложение на тогавашния директор д-р Тодор Гергинов, на цар Фердинанд и екзарх Йосиф I е избрано място и през септември е направена първата копка и поставен крайъгълен камък. Последвалите събития в нашата история обаче са попречили на неговия градеж. На 26 май 2003 г., в деня на св. Георги Софийски Най-нови, патр. Максим прави първата копка. По разкази на стари свещеници и пенсионирани лекари, ежегодно на 26 май се е провеждало църковно шествие от лобното място на светеца до гроба му при ротондата „Св. Георги“. Малко след 1944 г. тази практика е била забранена от властите, а съществуващият тогава параклис в Александровска болница е бил закрит и после разрушен.

Съществуват данни, че мястото на болницата е избрано именно заради почитта към светеца.

P1220799

 

P1220790

P1220788


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/a9w8a 

Разпространяване на статията: