Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (10 Votes)

showImageВчера в повечето храмове в страната се проведоха насрочените редовни избори за църковни настоятелства. Църковните настоятели се избират за срок от четири години и в различните храмове са от четири до шест на брой. Изборите за църковни настоятели не могат да приключат в един ден, а ще продължат и през следващите две-три седмици, тъй като много свещеници обгрижват едновременно няколко енории, особено в по-малките населени места. Църковните настоятели ръководят живота на храма под председателството на предстоятеля на храма. Те одобряват разпределянето на бюджета на храма, инициативите, за които ще бъдат изразходвани средствата. 

Според Цветомира Антонова, член на изборното бюро на столичния храм "Св. Троица", при тези избори се наблюдава по-активно участие на миряните. Хората са проявявали желание да видят своите кандидати, включително и техни снимки. Освен настоятели са избрани и проверителни комисии, които следят отчетността на църковните сметки. Като проблем на изборите според сега действащия устав тя изтъкна факта, че много християни не могат да вземат участие в изборите, защото живеят в квартали, в които няма църква. Столични свещеници също споделят, че често най-активните енориаши, които участват в инициативите на енорийския живот, не живеят в квартала, в който е храмът, и по този начин нямат право да бъдат избираеми за настоятели, нито да вземат участие в изборите.

Някои епархии разпространиха сведения за провеждащите се избори за църковни настоятелства. От Великотърновска епархия обясниха, че до края на ноември енориашите във всички 330 храма в епархията трябва да изберат настоятелства. Повече от 2300 настоятели и ревизори ще бъдат избрани в епархията.

Някои от по-активните енории в големите градове проявиха инициативност и откликнаха на желанието на хората да се запознаят предварително с кандидатите за църковни настоятели и публикуваха на сайтовете си техни снимки с кратка информация за тях. Така постъпиха например в столичния храм в Дървеница "Св. Георги" и във варненския храм "Св. цар Борис".

С голямо напрежение са преминали изборите в град Брезник, където се е наложила394272 намесата на полицията заради оспорвани избори в двата храма "Св. Петка" и "Св. Георги". Протести е имало и във Враца, където миряни са се оплакали от свършването на изборните бюлетини в църквата "Св. Възнесение Господне" преди края на изборния ден. Според устава право на гласуване имат не всички черкуващи се в храма, а само онези, които живеят в същата териториална единица (село, квартал) и са се регистрирали в храма за участие в изборите до 10 ноември.

Според устава жалби по редовността на избора могат да се подават до епархийския митрополит в седемдневен срок от деня на избора.

 


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/apy4k 

Разпространяване на статията: