Мобилно меню

4.8888888888889 1 1 1 1 1 Rating 4.89 (36 Votes)

Като грубо вмешателство на държавата в делата на Църквата окачествяват юристи изказванията на директора на дирекция "Вероизповедания" Емил Велинов през последните дни. В почти всички свои интервюта г-н Велинов говори за "промяна на устава на БПЦ". Нещо повече, той заяви, че предстои "църковно-народен събор", на който може да се промени Уставът на БПЦ в частта за избор на патриарх и по-специално за изискването за възрастта на кандидатите, при условие, че не само Св. Синод, но и никой митрополит не е съобщавал подобно нещо. Представителят на държавата обяснява необходимостта от свикване на такъв събор с "възникването на извънредни обстоятелства в Църквата".

Подобен начин на действие напомня вмешателството на комунистите в управлението на Църквата от близкото минало. Абсолютно недопустимо е при сега действащото българско законодателство директорът на вероизповеданията да прави целенасочено и многократно публични внушения за промяна на устава, за "вратички" в него и т. н. За липса на прецизност в отношенията между държавната и църковната власт в този особено деликатен момент говори и фактът, че по време на първото заседание на Св. Синод, на 6 ноември, директорът на изповеданията бе в сградата на Св. Синод и през целия ден съобщаваше пред медиите докъде са стигнали разискванията. Чл. 55. от устава категорично забранява на външни лица да участват в заседанията на Св. Синод. Той гласи: "Никой по никаква причина не може да заседава в пълния или в намаления състав на Светия Синод, ако не е съответно техен член". От Св. Синод съобщиха, че Емил Велинов не е участвал в заседанието на синода, но само е присъствал в сградата, за да уточнява детайлите по посрещането на чуждестранните гости.

Според устава на БПЦ църковен събор се свиква само от патриарха и той не може да се проведе в ситуация, при която БПЦ е в процедура на избор на нов патриарх. Смъртта на патриарха е събитие, което има юридически примат и едва след неговото разрешаване може да се пристъпи към свикване на църковен събор и евентуални промени в устава.

При всички положения обаче директорът на дирекция "Вероизповедания" няма правомощията да се намесва в делата на Църквата, която по закон е отделена от държавата. Това е нарушение не само на Закона за вероизповеданията, който определя правомощията на дирекцията и нейния директор, но и на Конституцията. Св. Синод на БПЦ би могъл сега да изготви опровержение и да протестира срещу тази намеса в делата на Църквата и то в момент на криза.

Вижте също: Борислав Цеков: Недопустимо е дирекция „Вероизповедания” да се меси в делата на БПЦ


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/apww3 

Разпространяване на статията: