Мобилно меню

4.6666666666667 1 1 1 1 1 Rating 4.67 (12 Votes)

EXДнес в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" се простихме с Негово Светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Максим. Да отдадат последна почит към предстоятеля на Христовата църква в България дойдоха президентът Росен Плевнелиев, председателката на Народното събрание Ц. Цачева, вътрешният министър Цв. Цветанов. Присъстваха също бившият президент Г. Първанов, политици, депутати, представители на дипломатическите мисии у нас. Да участват в заупокойните служби за своя събрат и съслужител в България пристигнаха Вселенският патриарх Вартоломей, Сръбският патриарх Ириней, Гръцкият архиеп. Йероним, Албанският архиеп. Анастасий, както и представители на Московската патриаршия, Грузинската патриаршия, Антиохийската патриаршия и на повечето поместни православни църкви. В храма присъстваха представители на Коптската църква, която неотдавна избра свой нов предстоятел, папският нунций в България монс. Януш Болонек, униатският еп. Христо Пройков, главният мюфтия и др.

Св. Литургия бе оглавена от Великотърновския митрополит Григорий, който е временно управляващ Св. Синод в съслужение с гостите от поместните Православни църкви и архиереите от Св. Синод на Българската църква. Присъстваха всички български митрополити с изключение на Северноамериканския Йосиф и Западноевропейския Симеон. Опелото бе оглавено от Вселенския патриарх Вартоломей, като първи по чест между православните патриарси. В него взеха участие синодалните митрополити, епископите и свещеници от БПЦ, както и гостите от поместните православни църкви. Всеки на своя език изпроси от Бога покой за душата на новопреставилия се Български патриарх. По време на цялото богослужение не секваше потокът от клирици, монаси и монахини, миряни от цялата страна, дошли да се простят с Българския патриарх. Опашката не свърши до самия край на опелото, когато ковчегът с Негово Светейшество бе вдигнат и внесен в св. олтар, където патриархът влезе за последен път.

Кратко, но изпълнено с дълбоко богословско съдържание и уважение към патриарх Максим бе словото на Вселенския патриарх Вартоломей. То бе огласено и на български от Стобийския еп. Наум, главен секретар на Св. Синод. В словото си Вселенският патриарх се спря на личността, борбите и изпитанията, които премина Негово Светейшество през почти половинвековното си патриаршеско служение. Той подчерта, че патриарх Максим е допринесъл за укрепването на връзките между Българската църква и Вселенската патриаршия, която е Църква-майка на Българската и която обича като своя "първородна дъщеря". Той пожела следващият патриарх да бъде човек, който "да работи с постоянство, ревност, апостолски дух, себеотрицание и любов за духовното издигане на народа и за единството на Църквата". (по-късно ще публикуваме цялото слово на Вселенския патриарх, чийто превод по време на богослужението не бе пълен и точен)

След Вселенския патриарх Вартоломей слово произнесе Пловдивският митрополит Николай, въпреки че се очакваше прощалното слово в патриаршеския храм да произнесе Великотърновският митрополит Григорий в качеството му на временно-управляващ Св. Синод. Митр. Николай говори дълго и патетично за личността на патриарх Максим, за неговия принос и примерът, който той ни оставя. Изпълненото му с драматизъм слово накараха присъстващите да се разчувстват, а някои дори и да заплачат, към което и самият Пловдивски владика призова: "Нека поплачем, без да изпитваме срам и неудобство от сълзите си". Според него най-големият пример, който патриарх Максим ни оставя, е неговата скромност и това, че до края на дните си той остана "чужд на популизма". Митр. Николай каза също, че мнозина са осъзнали какво губим със смъртта на патриарха, едва след неговата смърт: "и тези, които не са знаели, че обичат патриарха, на 6 ноември сутринта разбраха, че го обичат". Така той неволно върна спомените на присъстващите към онези мигове на изпитание в живота на Негово Светейшество, когато патриархът с болка понасяше обидите, както от страна на нескритите му врагове, така и от страна на тези, които бяха призвани да бъдат негови помощници.

След края на словата всички присъстващи патриарси, предстоятели на църкви и митрополити се простиха за последно с Българския патриарх Максим и ковчегът с неговото тяло замина за своето последно пътуване към любимата му Троянска св. обител, където ще чака славния ден на всеобщото Възкресение на мъртвите.

Очаквайте подробен фоторепортаж от заупокойната св. Литургия и опелото на Негово Светейшество в патриаршеската катедрала, както и от погребението в храма на Троянския манастир.

Не секна колоната от желаещи да се простят с патриарх Максим:

/imG 9158

Гвардейците от почетния караул се сменяха на всеки час:

/imG 9184

Великотърновският митрополит Григорий напусна храма с президента под ръка:

/imG 9214

Едни от най-приближените хора на Негово Светейшество: неговият шофьор и приятел Стоян Крушкин и секретарят му - Теодор Атанасов:

/imG 9211

Както и двамата свещеници, които го подкрепяха по време на богослуженията:

/imG 9212-1

Свещеници изнасят ковчега на патриарх Максим преди да поеме последния си път към Троянския манастир:

/imG 9215

Клир и народ се прощава с патриарха:

/imG 9232


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/apwxr 

Разпространяване на статията: