Мобилно меню

3.9473684210526 1 1 1 1 1 Rating 3.95 (19 Votes)

photo big 930442Митрополит Кирил се обяви против готвените промени в Семейния кодекс, които ще приравнят в някои отношения статута на брачните двойки и на тези, които живеят на семейни начала.

"Бракът е свещен съюз и неслучайно съжителство", категоричен беше Варненският и Великопреславски митрополит Кирил пред Дарик.

„Всяко начинание, което няма благословия от Бога и Църквата, е грях. Това е даже богохулство. А най-страшният грях е хулата срещу Светия Дух", категоричен беше висшият духовник.

„Не трябва да бягаме от Божията благословия. Най-важното е всичко да се върши за слава Божия", каза още митрополит Кирил.

Двама от митрополитите на Българската православна църква (БПЦ) вече се обявиха срещу идеята съвместното съжителство да се приравни с брака. Причината за това стана варненският депутат от ГЕРБ Емил Радев, който в началото на юли обяви, че правната комисия обмисля промени в семейното право, които да решат някои от проблемите, с които се сблъскват двойките, живеещи без брак.

„Напълно и категорично съм против приравняването на извънбрачните отношения към семейните", каза Сливенският митрополит Йоаникий, цитиран от в-к Монитор. Ловчанският митрополит Гавриил също се обяви против идеята, но от думите му стана ясно, че допуска двойката да е сключила поне граждански брак.

Варненският митрополит Кирил обаче не смята, че гражданският брак е достатъчен. Пред Дарик той коментира: „Съжителството без свещен съюз е крах и падение. Бракът е стабилност, важен е за децата".

„Не очаквам църквата да се произнесе срещу собствените си догми", на свой ред каза депутатът-юрист Емил Радев.

Той се опита да успокои духовниците, като уточни, че съвместното съжителство няма да бъде изцяло приравнено с брака. Целта на готвените промени е двойките, които живеят на семейни начала, да получат някои от правата, които имат встъпилите в брак. Радев даде пример с осиновяването на деца, участването в процедури Инвитро, теглене на кредит за съвместно жилище - все неща, които при сегашното законодателство двойките без брак биха направили много по-трудно от брачните. Варненският юрист подчерта случаите, в които се налагат трансплантации или дори елементарно посещение в болницата, което се отказва на хора извън семейния кръг.

В същото време социолози констатират, че все повече младите българи избират да сключат брак. Наблюдава се връщане към националните традиции семейството да узаконява съжителството си.

Снимка: Дарик


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/336ku 

Разпространяване на статията: