Мобилно меню

3.8235294117647 1 1 1 1 1 Rating 3.82 (34 Votes)
1_104.jpg
В оперативно-наблюдателното дело на един покоен български митрополит – т.е. духовник, следен от службите – открихме документ, в който сред сътрудниците на бившата Държавна сигурност изрично се споменава името на един настоящ български архирей. Неговата принадлежност към тайните служби преди 89-та обаче не бе оповестена от Комисията по досиетата. Този документ от август 1959 г., подписан от тогавашния началник на Трето управление на ДС полковник Г. Кръстев, съдържа недвусмислена информация за принадлежността към стуктурите на ДС на трима още по онова време високопоставени духовници. Двама от тях са покойници, но третият и сега е част от ръководството на Българската православна църква. Защо името му остана неогласено от Комисията по досиетата? Отговорите търсим тази събота във „Вяра и общество”.

Загадката с неоповестения архиерей е само част от пъзeла, който предложи на обществото оповестяването на владишки досиета. За да подредим част от него, поканихме на дискусия д-р Николай Михайлов, журналистката Велислава Дърева, публициста Тома Биков и църковния изследовател Борис Цацов. С тях ще търсим отговор на въпросите: Дали във времената на атеизма Църквата е можела да остане независима от държавата? Доколко осветляването на митрополитите агенти е удар по цялата Българска православна църква? Какво очаква обществото днес от своите духовни водачи?

Предлагаме ви и документален разказ за личността на Левкийския епископ Партений, който на два пъти е бил принуждаван да стане сътрудник на ДС, но е отказал.

Напомняме ви, че „Вяра и общество” се излъчва от 8.00 ч.  в събота по БНТ-1. Повторението е в петък (27 януари) от 14.45 часа. Излъчването по БНТ Свят е в неделя (22 януари) от 8.30. Може да ни гледате и на електронната страница на предаването – „БНТ Продукции”, раздел „Религия и История” – в сайта на БНТ www.bnt.bg . Всеки пореден брой става  достъпен за потребители след 12.00 ч. в събота.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33w4y 

Разпространяване на статията: