Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (13 Votes)
Впечатляваща изложба за Българския патриарх Кирил гостува в Смолян до 6 август в голямата зала на Регионалния исторически музей „Стою Шишков”. Тя е дело на Историческия музей в Пловдив по поръчка на Пловдивската митрополия за 110-годишнината от рождението и 40-годишнината от блажената му кончина. Много благородна мисъл и оценъчност са вложили съставителите на изложбата, за да добият зрителите ясна представа за  първия патриарх на възстановената Българска патриаршия през 1953 г. „Животът и делото на Негово Светейшество са олицетворение на нашата църква в ново време, посочи директорът на Пловдивския исторически музей Стефан Шивачев, който е автор на изложбата заедно с екип и сподели колко вълнения са изпитали специалистите, откривайки интересни и твърде поучителни документи за патриарха като духовна и творческа личност. Впечатлени сме от невероятната му целеустременост и способност като архиерей, общественик, писател, изследовател. За истинската му изключителност говорят неговите трудове, те са толкова дълбоки и изчерпателни, че няма защо сега историците да се ровят другаде по теми, които патриарх Кирил е разработвал. Те имат принос за българската история.”
 
В изложбата е отделено значимо място на многобройните му срещи с миряни по онова атеистично време. Масови посещения на негови богослужения в Смолянско показват и няколко снимки от Райково, Левочево, Чепеларе и др. Това трогва по-възрастни посетители на изложбата, които познават на снимките свои близки като млади. Тази изложба за първи път е събрала от различни институции  на едно място снимки, документи и принадлежности на патриарха и по този начин той се откроява като завършена личност - светла, отличителна, въздействаща, с която би трябвало нашият народ да се гордее и сегашните духовни поколения да се вдъхновяват и поучават. Да следват примера му.

Изложени са 25 големи табла със снимки, карти, факсимилета на документи и текстове, които представят живота, духовната, обществената и международната дейност на патриарх Кирил. Отделно от таблата във витрини са показани 57 оригинални албума, ръкописни и машинни варианти на негови трудове, авторски бележки, печатни издания, грамоти. Те са от личен фонд ”Патриарх Кирил”, съхранявани в Централния държавен архив в София и библиотеката на Пловдивската митрополия. Особен интерес представляват и оригиналните богослужебни одежди на митрополит Кирил – епископски сакос, епитрахил и палица. Посетителите по документи могат да видят, че той е почетен доктор по богословие  на Софийската, Московската и Санкт Петербургската духовна академия, историк, академик, че имал отличия за опазване на световния мир. От 1950 г. членува в Световния съвет на мира, председател е на Националния комитет за защита на мира в България от основаването му. Като едно от седемте деца в семейството, патриархът много дължи на майка си Поликсения, за която казва, че е „грамотна, книголюбива, извънредно умна и много свободна.” Нейният дух като пример проличава в много от снимките и документите.

Не могат да се отминат без вълнение текстове за дейността му като Пловдивски митрополит преди да стане патриарх: „Плод на благотворителното дело на митрополит Кирил са три летовища за 240 деца, един юношески лагер, две образцови сиропиталища в Пловдив и Хасково, три дневни детски дома, пет старопитала. До смъртта си той винаги е наричал Пловдив свой втори роден град.” Или – „Когато на 9 срещу 10 март 1943 г. 1000 от най-изтъкнатите евреи в Пловдив са арестувани по плана на нацистите за депортиране, воден от своята архиерейска съвест, се застъпва за спасяването им  пред цар Борис. С голямо съпричастие прескача оградата на училищния двор, пълен с арестувани евреи, на които заявява: „Където отивате вие и аз идвам там. На релсите ще легна, ако влакът потегли с вас…”

Силно звучене имат и  други текстове в изложбата, което те кара за потръпнеш и да благодариш на Бога, че е изпращал и изпраща на българите светли личности като водачи и творци. Всяка вещ, снимка и документ говорят много за личността на Негово Светейшество патриарх Кирил. Затова и директорът на Регионалния исторически музей в Смолян Таня Марева с благодарност изрази задоволството си от гостуването на тази изложба в града. Въздействащо и възпитателно е малко или много за всеки, срещнал се с величавата личност на патриарх Кирил, защото укрепва вярата си, усеща благост в сърцето си и гордост че е българин.

Гостуването на изложбата в Смолян е придружено с ценен подарък от Пловдивската митрополия – издадените книги от патриарх Кирил за предшествениците си като митрополити на Пловдив Паисий, Панарет, Натанаил, а също и учебници по вероучение за различни класове, печатани от 1943 до 1952 г. Това са биографска рядкост за днешно време и са много ценни, според директора Марева. Тези издания вече са  включени за ползване от читателите към музейната библиотека, която наброява 13 хиляди тома специализирана литература.





















Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33xuc 

Разпространяване на статията: