Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (18 Votes)
1_2.gifДнес, 29 юли, Институтът за изследване на изкуствата към Българската академия на науките, сектор Музика, проведе публична защита на дисертационния труд на свещеник Георги Крумов Десподов от гр. Дупница, Софийска епархия. Темата на дисертацията, изготвена под научното ръководство на известния специалист по средновековна и възрожденска музика проф. д. изк. Светлана Куюмджиева, е "Причастният репертоар в рилските музикални ръкописи". В дисертацията се разглежда същността и развитието на причастните като вид богослужебни песнопения, на които е обръщано голямо внимание още от средновековието, както показва ръкописното наследство, включително и това на Рилския манастир. В отделна глава се разглежда и богословското съдържание на тези псаломски стихове, богато и изключително пространно разпявани – до степен да не може да се проследи текстът им, ако човек не го познава.

Научното жури под председателството на проф. д. изк. Кристина Япова от ИИИзк представи рецензиите и становищата си, всички положителни. С произнасянето на научното жури става и провъзгласяването на новия доктор. По-късно ще бъде изготвена дипломата му с днешна дата.

Особено впечатление направи отличната рецензия на проф. д.изк. Стефан Хърков от ШУ “Епископ Константин Преславски”, също голям познавач на църковната музика в нейното развитие и сегашно състояние. Сред членовете на журито бяха и двама богослови от БФ на СУ “Св. Климент Охридски”- проф. д-р Иван Желев Димитров и доц. Костадин Нушев, чийто студент допреди 4 години беше о. Г. Десподов, служещ сега в храм „Покров Богородичен” в Дупница.
 
Сред изказалите се заслужава да се спомене забележката на ставрофорен иконом Борис Дрангов, доскоро свещеник в македоно-българската църковна община при храм „Св. Георги” в Торонто, Канада, относно думата „репертоар” в заглавието на дисертацията. Защото понятието подхожда на светски културни прояви, но не и на богослужебни песнопения, подчерта той.

На защитата, която се проведе в зала № 19 на Етнографския музей, ул. "Московска" 6А (Царския дворец), присъства и проф. Александър Янакиев, директор на Института за изследване на изкуствата.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33xuy 

Разпространяване на статията: