Мобилно меню

4.7142857142857 1 1 1 1 1 Rating 4.71 (28 Votes)
1_118.jpgАрхеолози от екипа, ръководен от проф. Казимир Попконстантинов, откриха на о. Св. Йоан Кръстител край Созопол запечатан саркофаг с мощи. Той бе открит сред руините на древната църква. По начина на изработката и орнаментите специалистите съдят, че е изработен около V век.

От екипа изказаха предположение, че в него са скрити мощите на св. Йоан Кръстител, тъй като манастирът и църквата на острова, в чийто олтар бе открита находката, са носели името на Йоан Предтеча. Продължаващите разкопки извадиха на бял свят и други интересни факти от средните векове. Вчера хората на проф. Попконстантинов разкриха, че мраморният реликварий най-вероятно е бил преместен от едно място на друго в границите на острова.

Първоначално мощите са се намирали в олтара на първата църква, която е унищожена от аварско нашествие през 586 година. Завоевателите са преминали през остров Св. Иван на път за Константинопол и са опожарили църквата до основи. Археолозите вече са открили следи от унищожителния пожар. През IХ-Х век църквата е възстановена, преустроена, разширена, а олтарната част става по-голяма. Именно тогава реликварият най-вероятно е бил преместен на обновеното място, твърди проф. Попконстантинов.

Затова свидетелстват двете ниши, които по структура и начин на оформление с тухли и хоросан са идентични. Първата, която е и по-стара, обаче е празна. Археологическият екип е открил вчера и част от подовото ниво на ранната базилика от V век, към която принадлежи и реликварият. В руините са разкрити добре запазени останки от водопровод, който е отвеждал питейна вода към манастира и който датира от началото на V век.

От сряда вечерта мраморният реликварий, открит на острова, е преместен в Археологическия музей в Созопол. Той все още стои запечатан с червен хоросан във вида, в който е бил открит, и е под денонощна охрана. Мраморната кутия ще бъде отворена в 11 часа в неделя пред специална 5-членна комисия, начело с министър Божидар Димитров и Сливенския митрополит Йоаникий. В екипа специалисти влизат още откривателят на находката проф. Казимир Попконстантинов, ст.н.с. Александър Минчев от Варненския музей и директорът на Созополския музей Митко Недев.

Тържественото отваряне на реликвария ще бъде съпроводено с молитва и църковен ритуал на митрополит Йоаникий, който ще благослови отварянето. "С този ритуал ние поставяме едно начало, което се надяваме да стане традиция за всички колеги, които откриват паметници, свързани с християнската култура и православната религия. Това са свети паметници и църковният ритуал е задължителен", заяви проф. Попконстантинов.

Той бе категоричен, че мястото на открития реликвариум е в Археологическия музей в Созопол и по всяка вероятност ще остане там. Мощите, които се съдържат в него обаче, по канон не могат да останат в музея. По всяка вероятност те ще бъдат предоставени на една от двете църкви в Созопол - "Св. Богородица" или "Св. св. Кирил и Методий". На коя от двете ще бъде отредена високата чест, обаче ще реши Сливенският митрополит Йоаникий.

Б. р.: Както вече ни писаха читатели на Двери.бг, става дума по всяка вероятност не за мраморен саркофаг, а за мраморна кутия с мощи на светец. По начало саркофаг (думата означава "плъто-яд") е съд от камък, глина, метал и пр., в който се полага тялото на мъртвеца, за да остане в него, съответно и да изтлее в него. А думата "мощи" предполага останки от тялото на светец, нетленни или изтлели (тоест останали само кости), които могат да са с различен обем. В нашия източник (Актуално.ком) не е поместена снимка на кутията с мощи, но от други публикаци се вижда, че кутията имала размери 20х10х10 см. Според проф. Казимир Попконстантинов, бивш декан на ПБФ на ВТУ, подобна кутия е намерена във Варненско и в нея имало по-малка сребърна кутия, а в нея - златна, където били мощите.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kc4u 

Разпространяване на статията: