Мобилно меню

4.906976744186 1 1 1 1 1 Rating 4.91 (43 Votes)
Рилски манастирУникално поклонническо пътуване организира ръководителят на магистърска програма „Християнско поклонничество” в Богословския факултет на СУ д-р Павел Павлов. Участниците в него ще извървят пеша пътя от София до Рилския манастир от 1 до 5 август. Те ще преминат по билата на три планини – Витоша, Верила и Рила, за да достигнат до мощите на св. Йоан Рилски в неговата св. обител. Инициативата е наречена „Поклоннически път Рилският Чудотворец”. Това няма да е обикновено поклонническо пътуване, а своеобразно литийно шествие от столицата до най-големия манастир у нас. То ще започне със св. Литургия в столичния храм „Св. София”. Участниците в него тръгват не на поход или екскурзия в планината, а на поклонение. В тишина и молитва ще насочат мислите си към делото на големия подвижник. Пътуването ще е съпроводено с ежедневно четене на акатиста на св. Йоан Рилски, богослужения, молитви, духовни размисли и беседи.

Инициативата на Богословския факултет се осъществява съвместно със старинния столичен храм „Св. София” с благословението на Софийска митрополия и съдействието на „Туристическо обслужване” към Софийска община.

Идеята на Поклонническия път е да постави в центъра на едно пътуване до манастира духовното вглъбяване и молитвата. „Днес отиването до манастирите обикновено става с кола или автобус и отнема малко време, споделя организаторът на инициативата д-р П. Павлов. За тези няколко часа нямаме време да се настроим за срещата със светостта. След това също така бързо се връщаме в ежедневието си и не успяваме да размислим над преживяното в св. обител”.

Поклонническият път ще следва до Сапарева баня пътя, по който са били пренесени мощите на св. Йоан  до Рилския манастир през 1469 г. След това поклонниците ще се отклонят от шосетата и ще тръгнат по билата на планините. Така ще избегнат вървенето по асфалтовите пътища и ще бъдат по-близо до природата. По този начин ще следват и най-краткия път до Рилския манастир.

Засега в инициативата са се включили 20 човека. Сред тях има и духовници, които ще извършват ежедневното богослужение по време на пътя. Организаторите имат разрешение да поставят допълнителна маркировка по маршрута, по който ще минат. Така към основните табели на международния туристически маршрут Е4 те ще добавят специално изработени табелки с надпис „Поклоннически път Рилският Чудотворец”, с които ще бележат трасето от София до Рилския манастир. Организаторите се надяват този път да стане ежегодна поколонническа инициатива, в която да се включват все повече хора. Подобни поклоннически походи до свети места и манастири се организират в Русия и Полша от много години. В тях се включват хиляди православни християни.

Ето какво разказва за Поклоннически път Рилският Чудотворец главният организатор Павел Павлов: „Това е едно начинание, необходимостта от което назряваше от много време насам, но досега сякаш не достигаха сили, надежда и благодат, за да бъде осъществено. Днес ние сме решени да направим първата крачка към възстановяването на един поклоннически път, който да укрепва, помага и обединява всички православни българи, както е било в миналото. Всеизвестно е, че най-голямата светиня за нас, истинското духовно сърце на България – това е Рилският светец и неговият манастир. Поклонението на светите му мощи, по предание от нашите православни деди, е нещо, което всеки един от нас е призван да върши. Мощите на св. Йоан Рилски ни дават благодатни сили, за да вървим крепко по пътя на нашите свети отци. Безброй чудеса са белязали това небесно застъпничество на светеца към всеки, който пристъпи с вяра към него. По-добрите транспортни възможности днес ни позволяват често да посещаваме светите му мощи. През вековете обаче достигането до Рилската пустиня е представлявало един истински духовен подвиг – не само поради дългото разстояние и трудноститите  по пътя, но преди всичко поради това, че човек трябва да отдели специално време за светеца, да промени обичайния си светски ритъм, да поспре, да се помоли, да укрепи вярата си... С възстановяването на този поклоннически път ние желаем да дадем възможност на всички, изпитващи духовна жажда, да я утоляват с Божията благодат от самия извор на светостта. Нека този път да бъде път на съборна молитва, на благодарност, на стремеж към целомъдрие и изцеление... Той е труден и продължителен, необходими са търпение и умение да пестим своите сили (защото човешките възможности са ограничени), но най-вече – молитва, силна молитва за изпросване на благодатна помощ от Господа. Спасителят казва: „И който те принуди да вървиш с него една миля, върви с него две” (Мат. 5:41). Вярваме, че втората миля е милята на вярата, свободата и любовта, но ще сме благодарни на всички, които направят с нас и крачка, защото всеки път започва с нея. Ако Господ даде време всеки по-късно би направил втората, третата крачка и би закрачил уверено по Пътя към Истината и Живота.

От православното църквословие знаем, че пространството и времето се освещават със свещени действия. Такива свещени действия са преди всичко богослужението, литиите, поклонението... Ние желаем нашият път към светеца и светостта да бъде такова свещенодействие с кръста, иконата и хоругвата на св. Йоан Рилски отпред. Нека акатистът на светеца да бъде словото, което да мълвим многократно през тези благословени дни. Тази наша молитва, богослужението и водосветът на рилските води да осветят планините и долините, скалите и горите, градовете и селата и преди всичко – да осветят душата на всекиго от нас.

Поклонническият път започва в деня, в който Църквата изнася светия Кръст и осенява с него градовете в знойните летни дни, за да могат живеещите в тях да получат небесна, благодатна сила. Понесли Кръста на гърди, подкрепени от Божията благодат, ние тръгваме на поклоннически път от нашия град към Рилския чудотворец. Съзнаваме, че „началото на пътя още не е път” (Св. Василий Велики, Шестоднев, Беседа 1), затова тръгваме със смирение, но и с надежда и вяра в чудото – занапред всяка година православните християни да поемат от всеки български кът към нашия небесен покровител. Да помага Бог!”

За тези, които се интересуват от участие в инициативата, предлагаме програмата на пътя:

1.08.2010 – Неделя - Ден Господен. Начало на Богородичния пост. Св. братя Макавеи. Изнасяне на св. Кръст

09:00 ч. – Св. Литургия – храм „Св. София”

10:30 ч. – Водосвет в храма

11:00 ч. – Начало на литията с Кръста, хоругвите и икона на св. Йоан Рилски

11:30 ч. – Храм „Св. Георги - Ротонда”, откъдето тръгват мощите на св. Йоан за Рилския манастир през 1469 г.

12:00 ч. – Насочване към Руски паметник

[Ще има автобус за групата, но който желае може и самостоятелно да се придвижи с маршрутка № 10 от Руски паметник до Златните мостове (от Златните мостове до х. Кумата – 1 час) или с трамвай № 5 (от Княжево до хижа Кумата са 2 ч. и 30 минути)]

16:00 ч. – Пристигане в хижа Кумата*

17:00 ч. – Вечерня с канона на св. Богородица и акатист на св. Йоан Рилски в параклиса на светеца близо до х. Кумата

20:30 ч. – Духовни беседи край огъня.


2.08.2010

06:30 ч. – Молитва (акатист на св. Йоан Рилски)

07:00 ч. – Потегляне към Черни връх

09:00 ч. – Закуска на върха*

9:30-16:30 ч. – Преход по билото на Витоша и Верила

17:00 ч. – Настаняване в с. Клисура* (палатков лагер за мъжете и подслон за жените и децата)

18:00 ч. – Вечерня в храма на селото. Канон на св. Богородица и акатист на св. Йоан Рилски

21:00 ч. – Духовни беседи край огъня.


3.08.2010

07:00 ч. – Молитва (акатист на св. Йоан Рилски)

08:00 ч. – Потегляне към х. Ловна

08:30-12:00 ч. – Из Лакатишка Рила

12:00-13:30 ч. – Обяд и почивка в хижа Ловна

13:30 ч. – Към езерата

16:00 ч. – Седемте езера (2150 м.н.в.). Настаняване

17:00 ч. – Канон на св. Богородица и акатист на св. Йоан Рилски

19:00 ч. – Край Езерата (Езерните молитви на св. Николай)

21.00 ч. – Духовни беседи край огъня


4.08.2010

08:00 ч. – Потегляне към билото

08:30 ч. – Акатист на св. Йоан Рилски и водосвет при Бъбрека или Окото

12:00 ч. – На Рилското било

13:00 ч. – Над Урдините езера

14:00 ч. – Спускане към Рилския манастир

17:00 ч. – Вечерня в манастира. Поклонение на мощите на светеца

20:00 ч. – Духовни беседи в манастира


5.08.2010

Утринно богослужение

10:00 ч. – Поклонение на гроба на св. Йоан Рилски. Акатист на св. Йоан Рилски

12:00 ч. – Прощаване с обителта.

Техническа информация за Поклонническия път можете да получите на 30 юли от 9 ч. в Богословски факултет (пл. "Св. Неделя" № 19), кабинет № 1, Павел Павлов (рpavloff@yahoo.com).


* Места, от които могат да се присъединяват нови поклонници към групата.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kc43 

Разпространяване на статията: