Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (14 Votes)
1_114.jpgСтатутът на обителта още е неясен, архитектите търсят диалог с Църквата за съвместното й ползване

Две години след екшън-демонстрациите по запечатване на комплекса "Свети Кирик и Юлита" над Горни Воден, след странните церемонии за замонашване пред заключените порти на обителта, на това прекрасно място е пусто и спокойно. На 15 юли християнската църква отбелязва празника на свети Кирик и света Юлита, но красивата обител тук ще остане безмълвна. Най-вероятно митрополитска служба изобщо няма да има, защото никой не ни разрешава нормален достъп дотам - нали още текат съдебните спорове за собствеността, каза вчера пред "Марица" секретарят на Пловдивската митрополия Георги Мекерев.
 
Още по-лаконични за настоящия статут на манастира и архитектурния комплекс са от Съюза на архитектите в България (САБ). Какво толкова ви интересува дали имаме достъп до комплекса. По този въпрос архитект Здравец Хайтов вече няма отношение, защото имаме ново ръководство на Съюза, обясниха по телефона от съюзната организация на архитектите. Главният секретар на САБ от началото на 2010 година е арх. Ваня Фурнаджиева.
 
В края на август 2008 година поляните пред манастирския комплекс над Асеновград станаха арена на ефектни сцени. Организиран автобусен превоз и няколко скъпи возила докараха в ранната неделна утрин участниците в замонашването на чаровната петдесетгодишна софиянка Лидия. Церемонията бе повече от странна, протекла изцяло на калдъръма пред заключените и запечатани от САБ порти на комплекса. Наоколо имаше доволно униформено полицейско присъствие, както и дежурен прокурор от Асеновград. Мерките бяха в случай, че някой дръзне към самоуправни действия или физическа саморазправа. Това не се случи, но подстригването на Лидия и превръщането й в Юлита се случиха на предълга церемония, по време на която митрополит Теодосий припадна под жежкото слънце. Обявяването на Юлита за монахиня в заключения манастир още не се е състояло. Миналата есен Юлита пое друг асеновградски манастир  -  "Света Петка Мулдавска".
 
В годишния доклад на Съюза на архитектите в началото на 2010 година казусът "Св. св. Кирик и Юлита" не е подминат. Вътре се признава, че тази база, известна над двадесет години като творчески комплекс на Съюза на архитектите, има само един процент използваемост. Само за последната 2009 година тук са отчетени едва 880 лева приходи, след загуби от 30 000. В момента девет души се грижат за охрана и стопанисване на затворения комплекс и за тях от бюджета на САБ са заделени почти четири хиляди лева. Има версия, че новата управа на сдружените архитекти е предприела стратегия за по-мек курс и държат да използват базата заедно с митрополията. Името на предишния зам.- председател на организацията, арх. Здравец Хайтов, се върти в негативен план заради изострянето на отношенията и пълното блокиране на комплекса.  

Подадените в съда жалби за собствеността върху манастира от страна на Пловдивската митрополия имаха само временно развитие. Скоро след това състав на Окръжен съд уважи искането на митрополит Николай и наложи забрана за разпореждане с имота от страна на Съюза на архитектите. Оттам се заричаха, че единствено те разполагат с документация за собствеността и сторителството в архитектурния комплекс. Наложената забрана обаче бе вдигната месеци след това. Никой до момента не е огласил да има окончателно съдебно решение, определение или да тече обжалване.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kc3w 

Разпространяване на статията: