Мобилно меню

4.9333333333333 1 1 1 1 1 Rating 4.93 (15 Votes)
1_80.jpgВнушителен християнски кръст и параклис „Света Богородица" ще се появят на метри под върха, на който се издига мюсюлманското култово място  -  текето на Енихан, стана ясно вчера. Зад идеята застава инициативен комитет на родопчани, пръснати из цялата страна. Това ще бъде християнски мемориал, към който ще има паметник, чешма и заслони за туристи и поклонници. Официално поводът е 120-годишнината от създаването на най-високо разположеното село на Балканския полуостров  -  Манастир. Активисти и поддръжници на идеята признават, че отдавна искат да балансират пространството на връх Преспа. Кръстът вече е готов, целта на инициативата ни е да почетем дедите си, запазили християнството в този край на Родопите, казва председателят на инициативния комитет д-р Никола Тодоров.

За църковния градеж специално е отстъпена земя от горовладелската кооперация „Чилтепе". Имаме уговорка да дарим земята и параклиса на Светия Синод. Важно е обаче да се съберат парите, за да стане това факт, разказва един от инициаторите, Васил Вълчев. Манастирци не крият съжалението си, че не е било възможно параклисът да се изгради на по-високо място съвсем близо до върха и до мюсюлманското поклоническо място. Текето е правено преди време потайно, ние искаме яснота и подкрепа в нашата инициатива, категоричен е още д-р Тодоров. Емоционалната реакция на християните в Родопите идва от това, че никой не казва по какъв точно повод е направено текето, какво точно се почита. Все пак ние се разграничаваме от призивите текето да бъде съборено. Но и мавзолей на поробителя на Родопите ми идва в повечко, допълва той.

Докато стягат акцията си, родопчаните не спестяват и други обстоятелства. Никой не попита местното население дали изобщо иска точно на това място да се строи теке на Енихан. В село Давидково припомнят, как имало идея на връх Преспа да се разположи светилище-среща на търпимостта на религиите, но това било забравено. Проектът за християнския мемориал вече е представен на манастирци. Държим да няма никакво нагнетяване на емоции. Кръстът ще се освети на празника на Манастир, Петровден, в края на юни.  

Справка: Текето на Енихан-баба е най-високо построеният храм в България, на 1993 м. надморска височина на връх Свобода в Средните Родопи. Това е текето (гробът) на Енихан баба. Няма точна дата на издигането му, но според различни сведения, това е станало в периода ХІV-ХV век. След присъединяването на тези земи към българската държава през 1912 г. гробницата е разрушена за първи път. Следват още два погрома - през 70-те години, когато сменят имената на българите-мюсюлмани и през 80-те, когато това сполетява и турците по време на т.нар. "Възродителен процес". Тогава се установява, че вътре не е погребан истински човек. Това е честа практика при алевийските паметници у нас, популярни като текета, някои от които са и манастири (какъвто е бил Демир баба теке, намиращ се в Историко-археологическия резерват „Сборяново” край Исперих днес). Според специалисти текето на Енихан баба  е именно алевийско, въпреки че това не е известно на повечето мюсюлмани-сунити, живеещи наблизо. До него водят 600 стъпала - странно, но също толкова са те и до паметника на Свободата на връх Шипка.

Енихан баба е известен като покорител на Родопите. Според легендата той е османски военноначалник, завладял тази планина. Същият, чийто гроб Манол от "Време разделно" на Антон Дончев разкрива, без да намери вътре скелет. Идеята е, че така планината няма покорител.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kyfr 

Разпространяване на статията: