Мобилно меню

4.5714285714286 1 1 1 1 1 Rating 4.57 (112 Votes)
/image_849466_2.jpgБългарските старокалендарци около разколническия еп. Фотий негодуват, че иконата на Баташките мъченици, изписана от хисарския иконописец М. Асенов, е точно копие на тяхната икона на Баташките мъченици, изработена в схизматичен старокалендарен манастир в САЩ. Те обвиняват каноничната Църква в плагиатство, но в същото време не искали това да става причина за скандал. "Копието – с някои незначителни промени спрямо оригинала – е изработено от български художник, без да се поиска необходимото разрешение и дори без всякакво предизвестие", твърди предстоятелят на общността Фотий (Сиромахов). Той нарича това "гнетящ дефицит на нравственост и то проявен при извършването на църковно прославление". 

Със сигурност княжевските старостилци са поласкани от признанието, което получават по този начин от страна на БПЦ. А за нас остава голямото недоумение: Толкова ли няма нашата Църква творчески потенциал, та не успя да създаде една нова, красива икона на Баташките мъченици? "Хубава работа, ама българска", казва народът ни с присъщата си горчива самоирония. Митр. Николай пръв съобщи на медиите, че иконата на Баташките мъченици, изготвяна в епархията му, е готова - дори още преди Св. Синод да вземе формалното решение за тяхната канонизация. От много бързане ли иконописецът е нямал време да погледне по свой начин на подвига на мъчениците, че е трябвало да прекопира чужда икона? И то за първата официална богослужебна канонизация, извършвана в БПЦ след близо половин век? И за прототип да ползва иконата на една схизматична общност, чиито св. Тайнства не се признават? (вж тук) А за нас остава огорчението, че за пореден път даваме основателен повод за обвинения към каноничната Църква и то в такива важни за българската църковна история моменти.

"Пловдивският митрополит Николай освети хилядите икони на светите Баташки мъченици, които “Труд” подарява на читателите си". Така пише под снимката на усмихнатия дядо Николай, чието благословение трябва да пристигне до многохилядните читатели на вестника. Не знаеше ли владиката, че епархията му ще представи копие на чужда икона за канонизацията? Със сигурност е знаел. За причините може само да гадаем, но едно е сигурно: когато една поместна църква убедено и с пълно сърце прославя някой Божи угодник, то това духовно ликуване винаги намира силен и вдъхновен творчески израз. А когато няма духовно ликуване, а национални, църковно-политически, стратегически и други съображения - тогава се работи на парче, забързано и накъсано. А при такъв подход резултатът дори и добър, винаги ще се различава от шедьовъра.

Читателите на Двери могат да сравнят двете икони. Те толкова си приличат, че дори в официалния сайт на Българската патриаршия са се объркали и са публикували и "американската" икона на Баташките мъченици. Иконата на княжевци, накрая, е публикувана дори в празничния брой на официоза "Църковен вестник" за канонизацията. Двете икони се различават единствено по цветово решение и някои дребни детайли - като например дърветата на преден план. В оригиналната икона (от САЩ) те са високи борчета, а в иконата от канонизацията (на М. Асенов) борчетата са заменени с по-ниски дървета... Не така маловажна обаче е разликата, че на иконата на княжевци присъства само единият от двамата канонизирани от БПЦ Баташки свещеници Нейчо и Петър.

1_33.jpg

Оригиналната икона, изготвена в манастира "Св. княгиня Елисавета" в Калифорния

snimka_dveri.jpg

Иконата на Българската патриаршия от иконописеца Максим Асенов

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kr4c 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...

Знанието на Кръста е скрито в страданията на Кръста.

Св. Исаак Сирин