Мобилно меню

2.75 1 1 1 1 1 Rating 2.75 (16 Votes)
00_1.jpgРешението на Европейския съд по правата на човека в Страсбург не предвижда предаването на църкви и манастири на разколниците.  Съдът призовава България да създаде условия за осъществяването на правото на вероизповедание на разколниците. Това каза в резиденция "Бояна" Игор Понкин - експерт по международно право и член на руската църковна делегация за срещата на православните църкви у нас, предаде БТА.

Ловчанският митрополит Гавриил каза, че разколниците искат да им се върнат 107 църкви и имоти или 700 000 000 евро. По думите на Игор Понкин съдът е установил, че повечето от имотите са завзети неправомерно от разколниците и в нарушения на закона. Европейският съд по правата на човека не дава оценка за собствеността, а тези въпроси могат да се разглеждат в съдилища от гражданско-правен характер, заяви Понкин. Дойдохме тук, за да подпомогнем църквата на България в този момент и да заявим отново, че подкрепяме единствената канонична българска църква и че сме заедно с патриарх Максим, каза френският митрополит Емануил от Вселенската патриаршия и представител в ЕС.

Предложихме да бъде създадена работна група от правни експерти, която да оказва съдействие на БПЦ занапред при разглеждането на делото в Страсбург, каза Виенският и Австрийски епископ Иларион от Руската патриаршия, който също е представител в ЕС.

На въпрос дали ще върнат имотите и църквите на разколниците на Инокентий, ако това се реши след исканото обжалване на решението в Страсбург, Неврокопският митрополит Натанаил каза, че няма друга Българска православна църква и няма друг Синод на тази църква, както и няма друг патриарх, освен Негово Светейшество Максим. Митрополитът отправи риторичен въпрос към журналистите: кой има право върху имотите на тази църква? В отговор на въпрос, дали се водят преговори с разколниците, Неврокопският митрополит Натанаил каза, че думата преговори е чужда на Църквата. Не можем да водим преговори с някой, който утре ще дойде и ще вземе част от имотите. Църквата има своите канони и ние не затваряваме вратата на покаянието никога за никого, заяви митрополитът. Той каза, че от медиите Светият Синод е научил за създадената междуведомствена комисия по повод на решението на Съда в Страсбург.

На въпрос откъде ще се изплащат глобите или неустойките, искани от разколниците, ако бъде присъдено такова решение, Русенският митрополит Неофит каза, че правителството, държавата трябва да реши този въпрос. Това не е проблем на БПЦ, защото той е отправен към държавата, ние можем да съдействаме с всички сили, това да бъде по-леко бреме за държавата, посочи митрополитът. Той каза, че "следователно ще плаща онзи период, който беше зле настроен срещу БПЦ и нанесе толкова щети на нея, онзи правителствен период от 1992-1994 г." Ако се наложи нещо да плаща държавата, то трябва да платят тези, които наложиха този прецедент с църковния разкол, каза и Ловчанският митрополит Гавриил. Искът на хората на Инокентий по делото в Страсбург възлиза на близо 700 млн. евро.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kqru 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...
Човек може да изглежда мълчалив, но ако сърцето му осъжда другите, то той бърбори неспирно; друг обаче може да говори от сутрин до вечер и все пак да бъде истински мълчалив, т. е. да не казва нищо безполезно.
Авва Пимен