Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (9 Votes)
1_19.jpg80% от американците вярват в Бога. За разлика от Европа никой виден американски политик не може да си позволи да бъде атеист. Който иска да стане президент на САЩ, може да си позволи много неща: да бъде чернокож, жена, дебел, слаб, даже гей. Но едно нещо не може да си позволи - да бъде атеист. Това качество според Gallup е единственото, което може да накара болшинството американци да отхвърлят някой кандидат. Няма друга страна, в която религиозността да играе толкова важна роля в обществения живот, както в САЩ. Молитвата на масата при празници и семейни срещи се разбира от само себе си, тя е даже въпрос на чест. Посещението на църква е неотменима част от неделния ден, както и следобедната игра на бейзбол. И ако 15-годишната киноактриса и поп-звезда Майли Сайрус, кумир на тийнейджърите, казва, че тя редовно ходи на църква и нейната вяра е "съвсем искрена", то усмивка може да предизвика само формата на това изказване, но не и самото му съдържание.

Бог е навсякъде


Бог е навсякъде в американското общество. От клетвата за вярност пред държавния флаг, с която започва всеки ден дори в детските градини и в която се говори за "нацията, единна пред Бога", и президента, който по традиция завършва всяка своя реч с думите "Да ви пази Господ", до доларовата банкнота с официалния национален девиз "На Бога се уповаваме".

Ако попитате какво са правили вчера, то цели 66 % от американците ще ви отговорят, че са се молили. Че са гледали новините по телевизията заявяват едва 60%. Ако във Франция по данни на социологическата агенция World Values Survey 60% от населението никога не е ходило на църква, то в САЩ такива са само 16 %. 82% от американските граждани заявяват, че вярват в Бога.

Според американците тяхната страна, където в момента се намира Бенедикт XVI, е "земният рай". Но далеч не всички припознават във височайшия гост представител на Бога - католици са по-малко от една четвърт от американските граждани (22%). Болшинството християни са протестанти, които на свой ред се разделят на баптисти, методисти, презвитeриани и т. н.

В САЩ църквата е отделена от държавата. В училищата не се преподава Закон Божи. По решение на Върховния съд сутрешната молитва е била отменена още през 1963 г. като нарушаваща първата поправка на конституцията, която забранява всички опити да бъде въведена държавна религия.

Защо САЩ са по-религиозни в сравнение с Европа, Питер Бергер обяснява не на последно място с отделянето на църквата от държавата. Имигрант от Австрия, той оглавява Института за култура, религия и световни проблеми в Бостън. "Недостатъчната държавна подкрепа принуди американските църкви да се конкурират една с друга и да се борят за благоразположението на хората. Конкуренцията създаде силни институции".

Буш подкрепя религиозните обединения

Колкото е радикално отделянето на църквата от държавата, толкова свободни са границите между политиката и вярата, особено при сегашния президент. Джордж Буш, който след периода на увлечение по спиртните напитки се обърнал към Бога, създаде в Белия дом специален отдел за "инициативи, основани на вярата". В неговите задачи влиза контролът на средствата за социални цели - грижи за възрастни хора, младежки програми и т. н., които трябва да се насочват към религиозните общности. Субсидирането на организации, които вместо въздържание пропагандират сред младежите контрацептиви, бяха намалени.

Кандидадите за президент разбират значението на религията. "Дали се моля?", запита се Хилари Клинтън на едно мероприятие във Вирджиния, - "Всеки ден!". Затова забележката на Барак Обама за разочарованите жители на малките градове, които от отчаяние се уповават на оръжието и религията, му коства толкова много. То беше оценено единодушно като надменно. Ако Обама не стане кандидатът за президент на демократите, то това ще бъде заради тази фраза.

За особеностите на американската религиозност прочетете в интервюто с к. б. н. Христо Венков

 


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kq8w 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...

Блажен оня човек, който е достигнал състояние на бодърстване или се бори да го постигне: в сърцето му се образува духовно небе – със слънце, луна и звезди.

Св. Филотей Синаит