Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)
1_7.jpgТуризмът е сериозно перо в доходите на Ватикана и държавата-град реши, че са й необходими собствени въздушни линии за превоз на поклонници до католическите светини. Вчера нискобюджетната авиокомпания на Светия престол извърши първия си рейс от Рим до френския град Лурд. Освен група поклонници католици ватиканските въздушни линии посрещнаха сред първите си пътници и представител на висшия клир на Римокатолическата църква.

Според руската служба на Би Би Си, за да осигури въздушни превози по светите места, Римската курия е сключила петгодишно споразумение със собствената си туристическа компания "Опера Романа пелегринаджи", която организира поклоннически турове, и с италианския пощенски авиопревозвач "Мистрал еър", изпълнявал по-рано само доставки на товари.
Само два самолета на малката чартърна авиокомпания носят засега цветовете на официалното знаме, което се вее над резиденцията на папския двор. Още през първата година от дейността на неговите авиолинии обаче Ватиканът се надява да бъдат превозени близо 150 000 пътници. Предвидени са въздушни маршрути до католически светини във Франция, Полша, Испания, Португалия и Близкия изток, а след време и в Мексико.

Очаква се Ватиканът да осигури активно движение на поклонници между светите места за католиците от декември 2007 г. Планират се също маршрути до Йерусалим и Египет за посещение на планината Синай, позната също като Планината на Мойсей. Освен това авиокомпанията на Светия престол ще извършва полети до страните-домакини на прояви, важни за католическата общност. През 2008 г. например компанията предвижда рейсове до Сидни (Австралия), където ще се състои Световен младежки конгрес.

Въздушният превозвач очевидно ще работи в Рим, тъй като Ватиканът не разполага с летища - там има само хеликоптерна площадка. Ще припомним, че дори самият папа Бенедикт Шестнайсети предпочита да пътува с хеликоптер на по-малки разстояния.

Ватиканът явно разчита, че независимо от целта на пътешествието туристите ще бъдат привлечени от самата идея за полет, покровителстван от църквата. По данни на Би Би Си на борда на машините от ватиканските авиолинии пътниците ще видят седалките украсени с цитати от Библията, а по време на полета ще могат да слушат молитви и да се запознаят с католически светини чрез аудио- и видеозаписи. Освен това стюардесите ще бъдат специално подготвени за обслужване на религиозни пътници. Не се знае обаче как ще възприемат по-мнителните туристи цитата от книгата на псалмите "Аз ще търся лицето Ти, Господи" (Пс. 26:8), мото на новата компания - те бездруго малко се страхуват да летят със самолет.

Обкръжението на папата обаче явно смята, че това надали ще смути един истински католик. А Ватиканът черпи доходи главно от пожертвования на вярващи католици и от религиозен туризъм; новата авиокомпания ще привлича енориашите на Римокатолическата църква с по-ниски цени за превоз на поклонници и ще съдейства за просвещаването им.

Трябва да направим поклонничеството по-достъпно, а тази инициатива ще ни позволи да намалим стойността на билетите с 10-15 на сто, цитира Би Би Си думи на отец Чезаре Атуире, директор на туристическата компания "Опера Романа пелегринаджи".

Според отец Чезаре, организирайки собствени въздушни превози, Ватиканът се ръководи единствено от просветителски цели. "Не става дума да се печелят пари; това е нещо, в което вярваме. Искаме хората да изживеят един религиозен опит, който ще им помогне да затвърдят своята вяра", заявява духовникът.

Представители на Световната туристическа организация обаче смятат, че с оглед на нарастващия интерес към поклонническите маршрути ватиканските авиолинии може да станат достоен конкурент на въздушните компании, вече действащи на пазара. Те ще се борят не само за туристите-католици, но и за пътешественици от други вероизповедания.
БТА, "Время новостей" 

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kwap 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...

Който следва Христа в самота и плач, е по-велик от оня, който слави Христа в събранието.

Св. Исаак Сирин