Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (5 Votes)
1_19.jpgВ началото на учебната година йерархията на Руската православна църква отново заговори за предмета "Основи на православната култура". Този път обаче позицията на най-голямата конфесия в страната, изразена от зам.-председателя на Отдела за външно-църковни отношения към Московската патриаршия отец Всеволод Чаплин, звучи компромисно. "Преподаването на "Основи на православната култура" на доброволен принцип е най-честният и целесъобразен път. И не случайно именно този вариант се предлага да залегне в споразумението между регионалните образователни администрации и нашите епархии", заяви в четвъртък отец Всеволод. Той постави акцента върху това, че "свободният избор относно мирогледни учебни предмети е практика, приета в повечето страни в света и непротиворечаща на правата и свободите на гражданите". "Вярващите хора протестират срещу налагането на само един мироглед в училищата, а именно - материалистичният, както и срещу скептичното отношение към религията", заяви още той.

В уроците по "Основи на православната култура" не трябва да става дума за атрибутите, а именно за основите на православието, което не бива да бъде преподавано по неморален начин и с несъответствен мироглед. Ако учениците научават само за архитектурата на храмовете, за техниката на иконописта, за сухите исторически факти, за това по какво се отличава архимандритът от митрополита, то този курс няма да изпълни своята основна цел, а именно: да спомогне за нравственото възпитание на учениците.  "Разказът за православната култура, поднесен от човек с хладно и дистанцирано отношение едва ли би допринесъл за вътрешна промяна у децата, които днес трудно възприемат неща, които не са пряко насочени към техните сърца", заяви отец Всеволод.

Трябва да отбележим, че позицията на Министерството на образованието и науката е диаметрално противоположна. В четвъртък ръководителят на министерството Андрей Форсенко заяви, че въпросният предмет трябва да бъде не духовен, а културологичен, "неутрален по отношение на религията". Главният проблем според министъра е недостигът на преподавателски кадри и липсата на качествени учебници. Последното твърдение е странно, като се има предвид, че учебникът вече е написан. Академията на науките активно лобира за пособието, изготвено под редакцията на ръководителя на катедрата по история към РАН Александър Чубарян.

В педагогическата общност изразената позиция на отец Всеволод Чаплин се приема като стъпка напред. "Радваме се, че представителите на Руската църква преминаха от позиция на обвиненията към конструктивното признаване на факта, че този предмет трябва да бъде факултативен. Ние считаме, че с това изказване се слага край на спора за въвеждането на ОПК като задължителен общообразователен предмет", заяви Александър Адамский, член на обществения съвет към Министерството на образованието и науката. Той припомни, че именно такава - за доброволно изучаване на предмета - беше позицията на патриарха през 1999 г., когато за първи път беше лансирана идеята за въвеждане на курса в училищата.  Според експерта един факултативен общообразователен предмет ОПК може напълно да се съчетае с аналогичен незадължителен предмет Закон Божи.

Благовест-Инфо, "Время новостей"

 

 

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3k4dx 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...

Само чрез сражение душата постига напредък.

Авва Йоан Ниски