Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (3 Votes)
6_5d55f.jpgУникален археологически резерват в Искърското дефиле край врачанското село Люти брод е изоставен на произвола на иманярите и природните стихии. Разруха и бурени са превзели ценни исторически паметници от времето на Римската импeрия и Второто българско царство, информира БНТ.
На стръмния бряг на река Искър край природния феномен "Ритлите" преди 2000 години римляните са изградили крепост. Според научните изследвания тук е имало антично и средновековно селище, наричано Коринтград, и цял манастирски комплекс. На площ от 50 декара археолозите са открили останките на 14 църкви. Преди 3 десетилетия са реставрирани най-добре запазените старинни сгради – римската базилика от 4 век и църквата “Свети Георги” от 12 век.
 
“Моята тревога идва от това, че когато посетихме с колеги археолози обекта установихме, че той е в плачевно състояние. Църквата, която е средновековна, е направена с покривна конструкция като реставрация, която всеки момент може да рухне. Базиликата е в окаяно състояние, защото е необходимо да се изсече израслата растителност и да се приберат част от археологическите паметници, потрошени от иманярите”, каза археологът д-р на историческите науки Нарцис Торбов.

“Църквата е покрита заради иконите, които се намират по стените, от времето и дъжд да не се изгубят”, каза Лазар Тошев от село Люти брод. Днес нищо не е останало – нито стенописите, нито каменните колони и мраморните капители, нито оградата от железобетонни стълбове. През последните 10 години държавата не е дала нито лев за поддържането и опазването на обекта.

“Трагично е състоянието, с една дума. Грозни сцени и гледки, които уронват авторитета на държавата”, коментира и кметът на селото Иван Коцев. През 1871 година австрийският пътешественик Феликс Каниц минава по тези места и възкликва: “А тук природата е най-романтична”. Но и тя не може да скрие разрухата на историческите паметници, които пустеят в забрава, вместо да бъдат превърнати в туристическа атракция.

Информация на БНТ

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kq3a 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...
Всеки ден вие полагате грижи за тялото си, за да го запазите в добро състояние; по същия начин трябва да храните ежедневно сърцето си с добри дела; тялото ви живее с храна, а духът – с добри дела; не отказвайте на душата си, която ще живее вечно, онова, което давате на тленното си тялото.
Св. Григорий Велики