Мобилно меню

3.6666666666667 1 1 1 1 1 Rating 3.67 (15 Votes)

DДенят на Кърджали е изпълнен със звуци, чието съчетание едва ли може да се чуе другаде.

Градът се буди в 6 ч. с “Питат ли ме дей зората”, която звучи от градския часовник, а от кулата му се чуват 6 удара, които отбелязват точното време.

2 часа по-късно започват да бият камбаните на енорийската църква “Св. Георги Победоносец”. В делничен ден те звучат 3 минути.

Малко след 13 ч. от централната джамия прозвучава езанът (религиозен призив към молитва - б.а.). Той продължава около минута и включва няколко изречения на арабски, с които мюсюлманите се призовават към молитва.

Кърджалийци са свикнали със звуците на града си. Те не смущават никого, поне видимо. Хората предпочитат да не коментират шума от храмовете. Не говорят открито по темата и предпочитат да запазят мнението за себе си.

Това, че звуците дразнят някои от тях, е факт, който се потвърждава от жалбите до различни институции, провокирали проверки за нивата на шума в двата храма. Дори тези институции отказват да посочат недоволните. Казват, че сред тях има и мюсюлмани, и християни.

Живеем в един град, нормално е да се чуват и камбаните, и ходжата. Така е от години, коментират хората. Мнението им се споделя и от духовниците на двете религиозни общности.

Нещо повече - обичайна гледка в Кърджали е да се види как православният свещеник отец Петър Гарена и районният мюфтия Бейхан Мехмед пият кафе на една маса. Двамата не крият, че добрите им отношения трябва да бъдат знак за толерантност към вярващите.

В последните седмици обаче, докато си пият кафето, двамата духовници не говорят за вечната тема инсанлъка (човещината - б.а.). Свещеникът и мюфтията имат общ проблем, който се опитват да разрешат заедно. Според замерванията, извършени от Регионалната здравна инспекция (РЗИ), шумът около централната джамия и храм “Св. Георги Победоносец” е над пределно допустимите норми.

Повод за проверката в джамията е жалба до областната управа срещу езана, който се разнася от високоговорителите на минарето. Губернаторът Иванка Таушанова препратила жалбата по компетентност до РЗИ. Инспектори установяват, че шумът от джамията е 75-76 децибела при допустими 60. На джамийското настоятелство е съставено предписание да намали звука. При следваща проверка се оказало, че това не е направено. Съставен е акт заради неизпълнение на предписанието. Последва остра реакция на мюсюлманското настоятелство, откъдето обявиха, че обжалват в съда.

Междувременно РЗИ извърши замерване на звука на камбанарията в храм “Св. Георги Победоносец”. Оказа се, че камбаните бият с 80 децибела, което е с 20 над допустимите норми. Отец Петър Гарена също получи предписание да свали нивата на шума.

Двамата духовници са категорични, че в случая става въпрос за чиновническо ограничаване на правата на основните религиозни общности в Кърджали.

“Ако не бъде направен компромис, ще се стигне до протести”, категоричен е отец Петър. Мнението му се споделя и от Бейхан Мехмед. “Вярващите са готови да излязат на улицата. Не са го направили, защото аз ги възпирам”, заяви мюфтията.

Двамата получиха и подкрепата на местната власт. Кметът Хасан Азис застана твърдо зад духовниците и дори обяви, че ще предостави експертна и юридическа помощ в борбата им с чиновническия произвол.

“Не одобрявам административния натиск, с който се ограничават правата на вярващите. Случващото се буди безпокойство. "Не можем да измерваме толерантността си с децибели”, коментира кметът Азис. Той допълни, че е готов да се включи в протест заедно с отец Петър и Бейхан Мехмед.

“В Кърджали винаги сме се стремели да показваме единство между хората независимо от етноса и вероизповеданието. Този модел е изграждан от поколения и се превърна в запазена марка на града”, убеден е Азис.

“Неприемливо е да се ограничават вековни традиции. Подобни опити са обречени на неуспех”, смята председателят на Висшия мюсюлмански съвет Шабанали Ахмед. Като пример той посочи подобен конфликт в Хасково преди година. Тогава хасковският кмет глобил тамошното настоятелство с 1000 лв. заради езана. Актът бил отменен от съда.

“Призивът за молитва звучи 3 пъти на ден - сутрин, обед и надвечер. Умишлено не отправяме езан и за 5-те задължителни молитви, защото първата е рано сутринта, а последната късно вечерта”, заяви мюфтията Бейхан Мехмед.

Според него езанът е описан дори в поемата “Градът на слънцето”, която поетът Стефан Цанев посвещава на Кърджали.

“Нямаме възможност да регулираме звука на електронните камбани. Единственият начин да спазим предписанието е да изключим системата, което означава да останем без камбани”, заяви отец Петър. Не може да се ползват старите механични камбани, защото те вдигали повече шум от електронните.

“Случващото се е абсурд. Това не е било и по комунистическо време”, недоумява свещеникът. Според него в църквата е направено достатъчно, за да се приглуши звънът - на камбанарията са поставени дървени капаци, които да спират звука.

“И 100 акта няма да ме спрат да изпълнявам задълженията си. Не пуснах в храма Георги Първанов, когато се кандидатира за втори мандат, защото не исках да използват църквата за политическа агитация. Чиновниците няма да ме изплашат”, отсече Петър Гарена.

“Ситуацията с двата храма е деликатна и изисква специално решение. В случая не трябва да се вторачваме в буквата на закона”, смята шефът на РЗИ Жени Стайкова. Тя щяла да инициира среща с представители на двете религиозни общности, кмета, областния и председателя на общинския съвет. Идеята на доц. Стайкова е местният парламент да гласува текст, с който да се разреши проблемът с шума в храмовете без да се нарушават правата на вярващите.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/kcuy8 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...

Видях мрежите, които врагът разстилаше над света, и рекох с въздишка: „Какво може да премине неуловимо през тези мрежи?“. Тогава чух глас, който ми рече: „Смирението“.

Св. Антоний Велики