Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (15 Votes)

churchЗа реставрацията на редица храмове в страната със средства от Програмата за развитие на селските райони Агенция „Фокус” разговаря с Янаки Червеняков, началник-сектор в отдел „Договориране по прилагане на мерки за развитие на селските райони” в Държавен фонд „Земеделие”.

- Г-н Червеняков, Държавен фонд „Земеделие” (ДФЗ) отпусна средства от Програмата за развитие на селските райони за реставрация на 15 църковни храма в страната. С каква цел се отпускат средствата?

- Средствата са от бюджета на Мярка 322 „Обновяване и развитие на населените места” от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР), чиято цел е да подобри средата за живот и облика на селските райони. Реставрацията на сгради с религиозно значение е само една от дейностите по мярката, която е доста обширна. Трябва да отбележим, че не само църквите, а всички местни поделения на вероизповеданията (манастири, църкви, джамии, митрополии, мюфтийства, т.н.), могат да кандидатстват и да получат субсидии за ремонт. Освен за религиозни сгради и пространствата около тях, проекти могат да бъдат подготвени и за ремонт на други обществени сгради с местно историческо и културно значение. Възможен е и ремонтът на фасадите и прилежащите пространства на частни сгради, стига те да са включени в общия план за обновяване на населеното място. Друга възможност, която мярката предоставя, е обновяването на паркове, градини и детски площадки и доставянето на нови съоръжения за тях. Може освен това да бъде поставено улично осветление и да бъдат ремонтирани улици, площади и тротоари. Вече общо 66 църкви имат одобрени проекти за реконструкция. С 41 от тях вече подписахме договори за отпускането на около 13 млн. лв. Останалите 25 договора ще бъдат подписани в най-кратки срокове. Предстои и разглеждането на още около 45 проекта.

- Защо точно храмове бяха избрани за участие в програмата?

- ДФЗ не избира храмовете за участие, а одобрява подадените от тях проекти, когато отговарят на критериите, описани в Наредба 24 за Мярка 322. Всички религиозни храмове – джамии, синагоги, католически църкви, т.н., които отговарят на условията в наредбата, могат да кандидатстват и получат одобрение за проектите си за реконструкция. За останалите дейности по мярката проекти могат да подават и общини, читалища, граждански сдружения, физически и юридически лица, включително юридически лица с нестопанска цел.

- По какъв критерий бяха избрани населените места, към които ще бъдат насочени средствата?

- Кандидатите с проекти за реконструкция и ремонт на сгради с религиозно значение трябва да имат седалище на територията на община в селски район. От 264 общини в България 231 са класифицирани като селски – това са 88% от територията на България и 42% от населението й. Общините са изброени в Приложение 2 на Наредба 24. Дейностите по проекта, от своя страна, трябва да бъдат извършени в община, която не е включена в градските агломерационни ареали. Те са 178 на брой и са изброени в Приложение 1 на Наредба 24.

- Коя е най-старата църква, която ще бъде реставрирана със средствата от ПРСР?

- Все още не водим такава статистика, но имаме одобрени за финансиране църкви от началото на 19 век.

- Какви дейности ще включва реставрацията на обектите?

- Най-често това са строително-монтажни работи за естетизиране на сградите и прилежащите им пространства, например – смяна на дограма, боядисване, озеленяване и други ремонтни дейности. Някои църкви ремонтират камбанарии и поставят чешми в дворовете си. Възможна е и реставрация и консервация, както и реконструкцията на интериора на храмовете.

- Какъв е срокът за завършване на проектите?

- Бенефициентите трябва да завършат инвестицията в рамките на две години и половина, или 30 месеца.

- Местната власт ще участва ли с финансиране за реставрацията на обектите?

- Не. Помощта е в размер до 100% от одобрените и реално извършени от ползвателя разходи, от които 80% се осигуряват от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР), а 20% – от държавния бюджет.

- Колко души общо населяват местата, в които се намират църквите? Една църква за колко души средно отговаря?

- Има одобрени проекти в населени места с около 200 души и населени места с над 3000 души, в които това не е единственият храм. Броят на населението е различен, но той не е критерий при одобряването на проекти. Спазва се изискването кандидатите да имат седалище в община от селски район и дейностите да се извършват в община, която не е включена в градските агломерационни ареали. Одобрени са проекти в общини като Гулянци, Тополовград, Искър, Ябланица, Тетевен, Димово, Чепеларе. Селата към тях са Малковица, Княжево, Гиген, гр. Борово, и т.н.

- Има ли църкви в етнически смесени райони, които ще бъдат реставрирани?

- Има такива проекти, да. Но това дали районът, в който се финансира даден проект, е етнически смесен, или не, не оказва влияние при прегледа на документацията и оценката на проектите. Програмата за развитие на селските райони е насочена към развитие на селските райони като цяло, независимо от етническия им състав.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kh4d 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...
Всеки ден вие полагате грижи за тялото си, за да го запазите в добро състояние; по същия начин трябва да храните ежедневно сърцето си с добри дела; тялото ви живее с храна, а духът – с добри дела; не отказвайте на душата си, която ще живее вечно, онова, което давате на тленното си тялото.
Св. Григорий Велики