Мобилно меню

Нов хит в настолните игри: „Грабни короната!”

Написана от Геновева Добрева, сп. „Църковен егоист”.

4.8518518518519 1 1 1 1 1 Rating 4.85 (27 Votes)

mitСупер хит се появи на пазара за настолни игри. Новата игра „Грабни короната” веднага привлече вниманието на ценителите на динамичните стратегически игри и зарадва православните. Най-накрая и църковните сюжети да пробият на този така пренаситен със западни сюжети пазар. И не само да пробият, но и да се превърнат в бестселър, своего рода наръчник за всички, търсещи успеха – разбира се, духовния (да не си помислите, че в една църковна игра могат да се преследват други цели, различни от възвишените и безкористните – това е изрично упоменато в инструкциите към играта, виж тук).

„Грабни короната” е игра, в която 4 до 8 архимандрита преминават през най-разнообразни препятствия, за да стигнат до желаната цел – епископската корона. Техният порив обаче е постоянно възпрепятстван от злия портиер, който хлопва и отваря Дверите, пред когото си поиска, и по този начин вкарва прът в колелото на успеха (духовния!) на младите играчи. Те обаче са амбицирани с цената на всичко да достигнат до желаната цел и да преодолеят капаните на хитрия портиер. За целта архимандритите се превъплъщават в различни роли, само и само да заблудят портиера и неговите хора и да преминат незабелязани през Дверите.

В първото игрално поле архимандритите са почитатели на поезията и словото – в ролята на меценати те трябва да издадат поне три стихосбирки с църковна поезия, за да спечелят бонус и да се придвижат на следващото поле (тук). Там църковните играчи се развихрят като истински бизнесмени от църковния Уолстрийт – купуват и продават църковни имоти, архонтски титли, рицарски доспехи с кръстчета и т. н., като така печелят привърженици с портфейли, които ще им бъдат много необходими за финалния рунд (тук).

64 62

На третото игрално поле кандидат-епископите рязко сменят амплоато си – от пресметливи бизнесмени те трябва с успех да се превъплътят в аскети. Тази зона е особено трудна за преминаване – изисква постоянни богослужения, ниски поклони, чупки в кръста, тежки въздишки и т. н., тъй че да блесне праведността на кандидат-епископа пред човеците, сиреч пред всички висшестоящи фигури в полето. В една от тях ще се окаже ключът към заветното ковчеже с епископска корона, но до последния момент не се знае от кой храст ще изскочи заекът, затова играчите са призовани към постоянно оглеждане.

На финала предстои минаването през Дверите, охранявани от злия портиер, който ги захлопва, както си иска. Само добре маскираните играчи, натрупали достатъчно количество бонус-точки от предишните етапи, ще могат да преминат през зоркия поглед на пазачите на Дверите и да се доберат до заветната златна корона (на първо време короната е златна и трябва да е златна заради особената символика на отречение от всичко светско; по-нататък, на следващи етапи от играта, могат да се получават и друг цвят корони).

Съспенсът не напуска играта до последното хвърляне на заровете, защото и при брилянтно изиграни ходове църковните играчи могат да се окажат на полето „хепиенд с многолетствие” или на „възход и падение със заточение”.

Но не се отчайвайте, правилата на църковната игра са такива, че винаги е възможно да ви върнат от заточението, стига да не отдавате твърде голямо значение на детайли като съвест и морал и не губите от поглед заветната Цел.

Играта можете да поръчате в синодния сайт на БПЦ на цена 6,66 лева, като от там уверяват, че за рекламата не са получили нито лев, а правят всичко това съвсем безкористно. „Единствената ни награда ще бъде да видим как затварят вовеки дверите, та да се отвори пътят на всички сърцати играчи на църковната нива! Те са се потрудили и заслужават това!”, заяви патетично и убедено г-жа д-р гл. редактор (имя рекъ).

Тази статия представлява сатирично произведение в духа на деня на шегата.  Всички събития, герои и прилики с реални лица или събития са напълно случайни. Честна дума.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9xfff 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...

Знанието на Кръста е скрито в страданията на Кръста.

Св. Исаак Сирин