Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (6 Votes)

article 22307 100046Йерусалимската патриаршия изрази съжалението си от решението на Антиохийската патриаршия отново да прекрати евхаристийно общение с Йерусалимската църква заради спора за юрисдикцията в арабската държава Катар. Йерусалимската патриаршия разпространи следната позиция по повод конфликта:

Йерусалимската патриаршия  изразява своята тъга заради неотдавнашното решение на Антиохийската патриаршия да прекъсне общение с нея и известява искрено и правдиво сестрите православни църкви и своето паство за следното:

1) Йерусалимската патриаршия откликна на поканата на християни в Катар, чията географска област е под неговата църковна юрисдикция, и изпрати там през 1997 г. клирик, сегашния Блаженейши Йерусалимски патриарх г-н Теофил, когато там нямаше нито храм, нито християнско богослужение. Оттогава и доднес в Катар има постоянно литургично служение на православните ни братя, първоначално в пригодена къща, а от 2009 г. в храма на свети великомъченик Георги Победоносец и на св. Исаак Сириец, който храм патриаршията построи върху земя, предоставена от Негово Височество емир-баща Хамад бин Халифа ал Тани.

2) Блаженопочиналият Йерусалимски патриарх Диодор осъществи пастирска визита в Катар през 1999 г., а сегашният Блаженейши Йерусалимски патриарх Теофил - през 2010 г. По време на тази 18-годишна пастирска дейност на Йерусалимската патриаршия, но и преди нея, нямаше никакво присъствие на Антиохийската патриаршия там, нито пък се чуха протести от нейна страна. Протестите започнаха, когато патриаршията хиротониса за архиепископ на Катар служещия там от 2004 г. архимандрит Макарий. Йерусалимската патриаршия с Божията помощ разви в Катар всеправославен многоезичен литургичен център, който обгрижва 12 хиляди души без да прави никакво етническо различие между тях. За разлика от нея Антиохийската патриаршия поставя въпроса на етнофилетистка основа, както става ясно от писмото, изпратено до Външното министерство на Катар и в което се казва, че "патриарх Йоан X, патриарх на Антиохия и целия Изток, е единственият признат патриарх на православната общност (тайфе) в Близкия Изток и представлява православната общност във всички арабски страни без изключение (в Ирак, Сирия, Йордания, Ливан, Йерусалим, Египет, Бахрейн, Арабските емирства, Иран). 

3) Йерусалимската патриаршия опровергава категорично безпочвеното твърдение на Антиохийската патриаршия за постигнато споразумение за преименуване на титлата на архиепикопа на Катар Макарий по време на срещата във Външното министерство на Гърция през юли 2013 г. За това призоваваме свидетелството на Вселенска патриаршия и Дирекцията по църковните въпроси към министерството.

4) Йерусалимската патриаршия остава на своята позиция за постигане на разбирателство и диалог, която следваме от самото начало, и предлага да се формира комисия от специалисти по канонично право, които да проучат въпроса, без да прекъсва евхаристийното споменаване на нашата църква-сестра в Антиохия заради единството на Православната църква.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9h8hd 

Разпространяване на статията: