Мобилно меню

2.4545454545455 1 1 1 1 1 Rating 2.45 (11 Votes)

2014-04-11 1354Специални учебници за въвеждане на студентите в произхода, историята, култа, съвременното състояние и празниците на вероизповеданията у нас са разработили преподавателките в Катедра „Културно-историческо наследство” на Университета по библиотекознание и информационни технологии – доц. Жоржета Назърска и д-р Светла Шапкалова. Те обучават студентите в дисциплините История на религиозните деноминации в България, Празничен календар и Религиозен плурализъм.

Учебниците разглеждат религиозната тематика в контекста на културно-историческото наследство и традиции в България. Тяхната цел е запознаване на студентите с религиите в България, връзката им с нашата история, произхода на традициите, отношенията между вероизповеданията у нас и т. н. Учебните пособия  представят един възможен модел за обучение на студенти, при който те се запознават с различни религиозни учения и деноминации без да бъдат индокринирани.

Учебниците включват лекции, упражнения, тестове и др. под., с което улесняват подготовката на студентите. Изданията са подходящи за студенти в различни специалности и от други университети.

Учебникът История на религиозните деноминации в България (2009 г.) включва лекции, упражнения, подбрани учебни текстове и компактдиск с изображения, схеми, музика и видеоклипове. В лекционната част се разглежда историята на основните религиозни общности у нас  (православна, католическа, протестантска, мюсюлманска и израилтянска), дават се основни сведения за Библията, десетте Божии заповеди, тайнствата, блаженствата, постите, молитвата, религиозната музика и др. Дванадесетте упражнения са свързани с лекционната част. Към текста има приложени примерни тестове, подборка от документи и речник на термините.

2014-04-11 1354 001Речникът на религиозните термини, понятия и имена (2013 г.) допълва учебника. Структуриран е в раздели за трите Аврамически религии (юдаизъм, християнство и ислям). Речниковият фонд обхваща религията като феномен, състоящ се от идеология, свещени книги, етика и ритуалност. Текстът на отделните статии е лаконичен и има информативна функция. За улеснение на читателите са изготвени Именен и Предметен показалец и са приложени „Списък на съкращенията на книгите от Библията” и „Етикет на обръщенията в Българската православна църква”.

2014-04-11 1354 002Учебникът Празничен календар (2012 г.) е иновативен, изцяло съобразен с учебната програма в Университета по библиотекознание и информационни технологии. Дава основни догматични сведения и обяснява празничната обредност на Аврамичeските религии – юдаизъм, християнство и ислям – с оглед на разпространението им в България. Всички празници са определящи за българското културно-историческо наследство. Засегнати са подробно православните празници, тъй като те са свързани с традиционното вероизповедание в страната ни. Изяснени са и официалните, националните и международните празници. Съдържанието на учебника е разпределено в три раздела: учeбeн модул, интерактивни методи на обучение и приложения. В учебния модул са включени дванадесет теми, разработени еднотипно в два пункта: теоретични знания и предполагаеми резултати. В теоретичните знания се дава научна информация, без да се претендира за изчерпателност. В раздела с предполагаемите резултати има тематичен тест с девет въпроса, чиято цел е да провери усвоените знания. Препоръчва се и литература след всяка тема, която е използвана за написване на лекцията, и е желателно тя да се прочете от студентите при необходимост от повече информация. Интерактивните методи на обучение се използват в часовете, предвидени в учебния план за упражнения. Към всяка тема е създадена конкретна ролева игра. Всичките те са апробирани в обучението и в практиката се възприемат като интересни и приятни технологични модели за затвърждаване на знанията. В раздела е включен и работният лист, който е съставен конкретно за нуждите на учебната дисциплина и е предназначен за индивидуална работа на терен – описание на православен празник. Описанието на българските имена служи за ориентир на студентите и те имат възможност да проследят произхода на личното си име. Приложенията са подредени по номера и са съобразени с необходима допълнителна информация, която е нужна в учебния процес.

2014-04-11 1354 003Учебникът Религиозен плурализъм (2013 г.) цели запознаване на студентите с актуални схващания за мястото и ролята на религията в съвременния свят, за връзката й с обществото, с културната идентичност и културно-историческото наследство. Той си поставя за задача да формира интелектуални и практически умения и отношения на емпатия към културното различие. Учебникът е структуриран в шест раздела, в които са дискутирани теоретични проблеми, представени са конкретни примери от Европа и Америка, описват се образователни технологии за упражнение и проверка и оценка на знания и умения, подбрани са документи и материали, поместени са авторски статии, мултимедийни презентации, визуални материали и фотографии от теренна работа.

Тези, които се интересуват от представените учебни помагала, могат да се свържат с авторите:

Доц. д-р Жоржета Назърска, nazarska@abv.bg, 0878 220 436

Гл.ас. д-р Светла Шапкалова, sasch@abv.bg, 0898 262 777

Университет по библиотекознание и информационни технологии

Бул. „Цариградско шосе” 119


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/99k9q 

Разпространяване на статията: