Мобилно меню

4.6923076923077 1 1 1 1 1 Rating 4.69 (13 Votes)

ep-pavelДнес се провежда първият църковен съд срещу епископ в новата ни история. През юни т. г. Св. Синод реши, че ще се проведе църковен съд срещу Левкийски епископ Павел.

Според устава на БПЦ „… по дела на архиереи Св. Синод заседава в състав не по-малко от тринадесет епархийски митрополити. Когато не се събере този състав, Св. Синод с решение го попълва с архиереи на Българската православна църква“. Предвиждат се наказания от парична глоба до низвержение или отлъчване от Църквата (чл. 191, ал. 1). Според чл. 189 „… църковно провинение е всяко умишлено или по непредпазливост извършено деяние против вярата, каноните, правилата на св. Православна църква и настоящия Устав“.

По предварителна информация срещу еп. Павел е повдигнато обвинение за брачно съжителство, несъвместимо с епископския сан.

С тази информация Св. Синод официално разполага от 2006 г. Не е ясно защо точно сега тя става причина за повдигането на духовно-църковно обвинение срещу архиерея.

Еп. Павел отдавна не изпълнява никакви епископски функции, с изключение на спорадично участие в някои богослужения и църковни чествания. От няколко години той е „епископ на разположение“ и фактически е изолиран от църковния живот. През годините на своята активност той даде много поводи за скандализиране на вярващите, между които се отличава информацията за връзките му със силови групировки и членството му в масонска ложа. Всички тези прояви обаче тогава бяха отбелязани с неофициално „мъмрене“. Впоследствие еп. Павел се изолира и изпадна в „забвение“. През 2010 г. тъкмо заради това беше избран като „втори неизбираем кандидат“ в изборите за Доростолска епархия. Днес той вече е с разклатено здраве и с редица проблеми.

Еп. Павел е една от трагичните фигури на българския църковен живот. Години наред той беше оставен да прави, каквото си иска, без да му се търси сметка от Св. Синод  както се случва не само с него, но и с други епископи и по-нисши клирици. Ако Св. Синод беше взел по-строги мерки спрямо поведението му на един по-ранен етап, може би той нямаше да стигне до състоянието, в което е сега.

fbcf80600100

Каквото и да реши църковният съд днес, ясно е, че решението е закъсняло.

А дали то ще бъде симптом за едно по-сериозно отношение към църковната дисциплина занапред или ще е само инструмент за разрешаване на лични конфликти, зависи преди всичко от мотивите, които ще обявят синодните старци: дали те са принципни (макар и закъснели), или става дума за загуба на благоволение от страна на „покривалите“ го досега. Ако решението на синода е принципно, това ще проличи от действията на архиереите спрямо други висши клирици, към които се отправят същите обвинения.

Пред Св. Синод има около двадесет души с хоругви, които защитават еп. Павел. Според тях той бил много беден, „нямал пари даже за обувки“ и именно с това се различавал от останалите епископи. Те мотивират своите действия с липсата на доверие към обективността на синодните митрополити. Сред тях беше и Бисер Миланов – Петното. „Искаме прозрачност, искаме да видим защо се съди този човек, защото, доколкото знаем, той е истински човек“, каза Миланов за делото срещу еп. Павел.

Снимка: „BNews“


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9pdfx 

Разпространяване на статията: