Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (3 Votes)
 От 26 до 31 декември Енорийски център “Покров Богородичен” към храм “Покров Богородичен – Всех скорбящих радост” организира градски православен лагер за деца от 6 до 13 години.

Лагерът предлага:
  • занимания по вероучение, музика, изобразително изкуство и драма на тема “Рождество Христово”
  •  участие в богослужения
  •  поклонническо пътуване до манастир край София
  • обяд и следобедна закуска
  • много игри, забавления и нови приятели
  • целодневна грижа за децата от 9.00 до 17.00 часа
За повече информация и записване: тел. 953 35 23.

Православни градски лагери

По време на ученическите ваканция в Енорийски център “Покров Богородичен” се организират православни градски лагери.  Всеки лагерен ден започва в 9.00 часа и приключва в 17.00 часа. В лагерите участват деца и младежи от София – както от семейства, така и от домове за деца без родители.

Православните градски лагери са изградени от няколко модула:

1/ занимания по православно вероучение
2/ творчески занимания /рисуване, пеене, драматизация, изработка на пана, работа с пластелин и др./
3/ свободни занимания
4/ поклонически пътувания до манастири или културни забележителности

Православна култура и вероучение и творчески занимания

Въпросите, които се разглеждат в часовете по вероучение и творческите занимания са обединени от една водеща тема, на която е посветен целия лагер. Това позволява децата и младежите, участващи в лагерите, да придобият по-задълбочен поглед върху православната вяра, култура и традиция.
Заниманията по вероучение винаги протичат с активно участие на децата. Поставят се на обсъждане конкретни проблеми на взаимоотношенията ни с ближните, прави се връзка с нашето съвремие. Това е валидно и за часовете по драматизация /по приказки  на Андерсен, народни приказки и др./ - децата осмислят, преживяват и изиграват приказните персонажи и събития през призмата на личния си опит и живот.

Чрез художествените занимания децата и младежите развиват творческите си умения и култивират усет за красивото. Като резултат създават многообразие от рисунки, апликации, пана, украси.

Музикалните занимания запознават участниците с най-добрите образци на детско и юношеско песенно творчество, учат ги на елементарни принципи на хорово пеене, разучават някои от най-популярните православни песнопения.

Свободни занимания


Игрите и свободните занимания способстват за подобряване на взаимоотношенията между децата. Чрез игри и забавления “ледовете се разтапят”, общуването става по-свободно и естествено. Особен акцент се поставя върху работата в екип и чувството за лична отговорност в една общност.

Поклонически пътувания

Пътуванията до манастир или културна забележителност дават възможност на децата и младежите, участници в лагера, да научат за интересни събития от историята на България‚ да се запознаят с православната културна традиция‚ да посетят непознати места‚ да срещнат нови  хора.

Един лагерен ден

Всеки ден през време на лагера участниците се събират в храма, за да участват в богослужение или молитва. За улеснение на децата и преподавателите ежедневно се изработват табла с програмата за деня, които се поставят на подходящо място и се ползват от всички. След службата в храма децата се разделят по отборите си, определят се отговорниците за деня във всяка група. Основните занимания се провеждат в четири часа – по два сутрин и два следобед. За децата се осигуряват топъл обяд и следобедна закуска, в приготвянето им участват доброволци и дежурни от всяка група. Заниманията и обедите започват и завършват с молитва, която децата казват заедно.

След приключване на обяда започват свободните игри и забавления.
След следобедните часове и закуска всички участници в лагера се събират заедно, за да споделят наученото и направеното през деня, отборите получават своите точки за деня, а всяко дете “оценява” изминалия ден, като поставя кръгло човече в различно настроение на табло “Как се чувствах днес?”.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/xkpc 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...

Видях мрежите, които врагът разстилаше над света, и рекох с въздишка: „Какво може да премине неуловимо през тези мрежи?“. Тогава чух глас, който ми рече: „Смирението“.

Св. Антоний Велики