Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (12 Votes)
Тази седмица от 27 до 30 юли в град Трондхайм, Централна Норвегия, се проведе втората международна конференция по темата „Свещени места”. Тя е продължение на миналогодишната на същата тема, на която присъстваха видни религиозни водачи от Югоизточна Европа и Близкия Изток, в това число сиро-яковитският патриарх от Дамаск, католическият патриарх на Йерусалим, главният мюфтия на България, водещ равин от Израел, игуменът на Дечанския манастир в Косово и др. Тогава се състоя обстойно обсъждане на въпроса за свещените места, тяхното положение и предназначение, възможностите те да бъдат не предмет на спорове и сблъсъци, а на мирно и благоговейно почитане от страна на вярващите. След това през март 2009 г. в Истанбул се проведе заседание на работната група, коята подготви проекто-текста на т. нар. „кодекс на светите места” – един документ, който дефинира понятието „свещено място” и дава правилата на поддържане и ползване на тези свещени места. Този проектотекст сега беше обсъден от експерти на трите монотеистични религии (християнство, ислям и юдейство) и след съответните поправки и промени беше приет единодушно, за да бъде предложен на религиозните водачи от Югоизточна Европа и Близкия Изток, а след тяхното одобрение – и на религиозни лидери от други краища на света. Идеята е на по-късен етап този кодекс да се предложи на ЮНЕСКО и на ООН за включване към международните документи на договорености по религиозни въпроси.

Християнството беше представено от източно-православни, арменци, римокатолици и протестанти. Сред православните трябва да се отбележат Синопският епископ Атинагор (Пекщад, викарий на митрополита за Белгия към Цариградската патриаршия), Липлянски епископ Теодосий, игумен на манастира Дечани и викарий на Рашко-Призренския епископ Артемий (Косово, Сръбска православна църква), Скандинавският епископ Макарий (Драгой, към Румънската патриаршия). Мюсюлманите бяха основно от сунитското направление в исляма (от България, Босна, Турция, Западна Европа, скандинавските страни, където през последните години се разраства мюсюлманската общност). Юдейските експерти бяха само от Йерусалим. В тази конференция въпросните вероизповдедания бяха изпратили преди всичко свои експерти, за да се преценят и приемат предложените от работната група текстове на кодекса.

Организатори и на тазгодишната конференция бяха двете норвежки неправителствени организации: „Център за мир и човешки права - Осло” с ръководител бившия министър-председател на Норвегия Кйел Магне Бондевик и „Един свят в диалог” с председател Даг Акре. Финансирането беше осигурено от норвежкото министерство на външните работи, от Лутеранската църква в Норвегия, както и от частни фондации.

Конференцията по време съвпадна с националните празненства в чест на св. Олаф, покръстителя на Норвегия, загинал мъченически в 1028 г. В негова чест и доднес норвежките протестанти организират поклонничества и други прояви съвместно с католическото малцинство в страната. Недалеч от Трондхайм преди десет години е възстановен средновековен бенедиктински манастир, населяван сега от девет монахини-цистерцианки.







Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/339hp 

Разпространяване на статията: