Мобилно меню

4.9473684210526 1 1 1 1 1 Rating 4.95 (152 Votes)

1703690486 417В навечерието на най-големия православен празник Възкресение Христово жени и майки на военнопленници от Русия и Украйна отправят молба към предстоятелите, клира и всички вярващи в православните страни да съдействат пред властите за освобождаване на техните синове, братя и съпрузи на принципа „всички за всички“. Инициативата е на организацията „Нашият изход“ – обществено движение за връщане у дома на военните от армията на Руската федерация, създадено от три жени: Ирина Кринина, Олга Ракова и Виктория Ивлева. Първите две напускат родината си и се установяват в Украйна, за да са по-близо до мъжете си, които са в украински плен, а третата е журналистка и правозащитничка. Те не искат да се върнат в Русия, защото не са съгласни с политиката на правителството там. Сега помагат на руски майки и жени да издирват мъжете си, работят за ускоряване на обмена на пленници. „По време на война хората се измерват с батальони и зад цифрите не се вижда човекът, а ние призоваваме да издигнем глас за това, че в очите на Господ душата на всеки човек е важна и всеки има право на спасение и прошка“, се казва в призива на „Нашият изход“.

Към апела им се присъединяват и жени от Украйна, чиито синове, мъже и близки се намират в ужасните условия на руските лагери за военнопленници. „Тази война е страдание за майките и жените както тук в Украйна, чиито синове и мъже загиват в защита на страната си, така е страдание и за жените и майките в Русия, които незнайно защо изпращат синовете си на тази ужасна война“, казва Олга Ракова при представяне на проекта им в края на декември 2023 г. (тук). „Ще постигнем много, ако ние, обикновените жени, се обединим“, добавя тя. 

Последният обмен на пленници между Русия и Украйна е извършен на 8 февруари и засега подобни действия са прекратени. Инициаторките подчертават, че като цяло освобождаванията на военнопленници е сложен и много бавен процес. За различните групи пленници в него участват не само Украйна и Русия, но и трети страни, както и международни организации. По правило в тези преговори на преден план излизат политически, икономически, военни мотиви. С приоритет от украински плен руската страна освобождава военни специалисти, висококвалифицирани офицери, пилоти. Русия също полага допълнителни усилия да освобождава войниците, наети от затворите (така наречените „зеки“). Това са престъпници, наети от руската армия направо от затвора с обещанието след приключване на договора да бъдат освободени, без да излежават присъдите си. Те представляват интерес за преговарящите от Русия, защото след освобождаването им от плен са връщани отново на фронта. По този начин руските мобилизирани военни и контрактниците остават без перспектива скоро да се завърнат в родината си.

Всичко това създава възможност за съществуването на огромно количество мошенически схеми, с които се манипулират и без това стресираните роднини на пленниците. Обменът „всички за всички“ ще сложи край на подобни практики, смятат от „Нашият изход“.

В хода на войната броят на военнопленниците се увеличава. Точни числа не се съобщават и от двете страни, но става дума за десетки хиляди. И ако Украйна, според „Нашият изход“ и други хуманитарни организации, спазва Женевската конвенция и осигурява необходимите изисквания за живот в лагерите, то украинските военнопленници са държани при ужасяващи условия.

Screenshot 2024 04 18 194020Сред тях има и много военни от български произход, които засега не виждат надежда за връщане в домовете си. Имената и данните на някои от тях са известни, но до този момент българската страна не е проявила инициатива за участие в преговори за тяхното освобождаване.

Няколко обмена на военнопленници са извършени по инициатива на Римокатолическата църква, но Православната църква досега не е инициирала такъв процес.

През юли 2023 г. Унгария предприема инициатива за освобождаване на украински военнопленници от закарпатски унгарски произход, в която като посредници участват Малтийският орден на Римокатолическата църква и Руската православна църква. Военнопленниците бяха освободени от руските лагери и предадени на Унгария, а патриаршията определи своето участие като „подтикнато от християнско човеколюбие“ (тук).

Според жените от организацията „Нашият изход“, „само Църквата може да изведе проблема за обмена на пленници от плоскостта на статистиката към морален хуманитарен дискурс, когато душата на всеки човек е важна. Това също може да покаже готовност за преговори и преодоляване на ожесточението“.

Папа Франциск се вслуша в молбата на движението „Нашият изход“ и включи в Пасхалното си послание призива за обмяна на военнопленниците между Русия и Украйна на принципа „всички за всички“ (тук).

От „Нашият изход“ вярват, че и Православната църква може и трябва да е важен фактор в осъществяването на подобен акт. Духовниците, пастирите, посветили се на грижата за човешката душа, знаят, че християнското милосърдие е над справедливостта и могат да видят в пленника страдащия човек. В навечерието на Възкресение Христово те призовават поместните православни църкви да направят обръщения за организиране на пасхален общ обмен на пленници – всички от едната страна за всички от другата.

До Възкресение Христово остават само две седмици, в които майките, жените и близките на пленените от двете страни се надяват на състраданието на вярващите хора, които могат да подкрепят апела за тяхното общо освобождение на принципа „всички за всички“.

* На първото изображение: Създателките на проекта „Нашият изход“

На второто изображение: Имена на украински военнопленници с български произход


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/dy6y3 

Разпространяване на статията: