Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (10 Votes)
1_55.jpgДеканът на факултета по психология в Руския православен университет "Св. ап. Йоан Богослов" свещеник Андрей Лоргус счита, че човекът, който има инфантилно отношение към света, не може да се развива духовно. "Инфантилността пречи на духовния живот на човека. Всички негови действия си остават "детски"", заяви отец Андрей по време на своята публична лекция "Израстването: момче или мъж" в Москва. В основата на инфантилността, според него, е "страхът от живота", който е показал на все още непорасналия човек своите непривлекателни страни - насилието, болката, отговорността. В резултат, когато детото порасне, то предпочита да не живее в реалния свят, който заплашва да разруши неговите детски идеали, "но остава в своя малък, уютен, макар и измислен свят", заяви свещеникът.

След разговор с духовник инфантилният човек често си тръгва разочарован, недоволен от проявената необходимост отговорно да оцени своите мисли и постъпки. Идеализацията на околния свят почти винаги съпътства инфантилността, твърди отец Андрей. Едно от нейните проявления може да бъде прекомерната лоялност на незрелия човек към гледната точка на родителите, възприемането на света изключително през призмата на тяхната ценностна система, от страх да не се окаже впоследствие виновен пред тях. Докато признак на вътрешна зрялост е умението критически да се погледне на родителската система от ценности, което обикновено се случва в юношеската възраст. "Само зрелият човек е способен да се отнася към обекта на своята любов, в това число и към родителите, спокойно и критично", счита свещеникът.

"Инфантилността не е генетически заложена, а е начин на вътрешен живот, който се проявава и навън. Той носи множество негативни последици и пречки за човека - препятства неговия ръст и личностно развитие, защото този, който не рискува, не се развива, а освен това прави невъзможно творчеството и истинската свобода". "Инфантилният човек постоянно се сравнява с околните и "воюва" с някой - с родителите, с колегите, с началниците си. Винаги му се струва, че към него се отнасят снизходително, като с по-малък, че не му възлагат отговорна работа", заяви деканът на факултета по психология към Православния университет.



Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/333a6 

Разпространяване на статията: