Мобилно меню

4.7111111111111 1 1 1 1 1 Rating 4.71 (135 Votes)

1200242С неочаквани пречки се сблъска желанието на епархийското ръководство на Западно- и Средноевропейската епархия да възстанови прекъснатия богослужебен живот в параклиса „Св. Йоан Рилски“ в Лондон.

Богослуженията там бяха преустановени преди повече от година, след като дългогодишният български свещеник в Лондон ставрофорен иконом Симеон Илиев получи инсулт в края на 2020 г. Неговото здравословно състояние не му позволява да изпълнява богослужебните си задължения. В продължение на една година Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний следеше процеса по възстановяване на своя клирик. През това време до епархийския център постъпват въпроси от нашите сънародници в Лондон за липсата на богослужебен живот в параклиса. След като установява, че здравословното състояние на свещеника не позволява да извършва богослужения, епархийският архиерей възлага на българския свещеник в Кент прот. д-р Добромир Димитров задължението да обгрижва духовно и българите в Лондон, а о. Симеон е освободен.

Намеренията обаче да се възстанови нормалният богослужебен живот на българите в английската столица се сблъскват със съпротивата на лица от обкръжението на болния свещеник. От името на настоятелството те започват да саботират по различни линии инициативите за решаване на проблема: не дават на епархийското ръководство достъп до параклиса, отказват информация за здравословното състояние на о. Симеон, не предоставят исканата документация по избора на настоятелството и имената на неговите членове.

По неясни причини тези лица внушават на обществеността, че здравословното състояние на свещеника о. Симеон е обратимо и той може в най-скоро време отново да започне да служи. Опитват се да въздействат емоционално на хората, които са познавали о. Симеон, като го представят за жертва на злонамерени лица.

Вследствие от съпротивата на тази малка група богослужение в параклиса на посолството в Лондон продължава да не се извършва повече от година.

793f59a8089f1bfc89ff4c686b06e66a 2В търсене на временно решение о. Добромир и желаещите да се черкуват българи намират гостоприемство в гръцкия храм "Св. Пантелеймон" в лондонския квартал Хароу. Под грижите на младия свещеник Добромир, който е доктор по богословие и преподавател по канонично право, българската енория се разширява и към нея се присъединяват нови хора. Решението да се използва гръцки храм обаче е временно и проблемът трябва да бъде разрешен. Българският параклис в Лондон засега е само един и той е на територията на българското посолство.

Ситуацията принуди и българския посланик в Лондон Марин Райков да вземе отношение по въпроса. Казусът с параклиса е обвързан с използването на апартамент от назначения от БПЦ свещеник, който трябва да служи в храма към посолството. В тази връзка, след като е освободен от служението си в Лондон, о. Симеон и съпругата му следва да освободят жилището и да предадат ключа от параклиса. Посланик Райков в становището си по въпроса отбелязва, че жилището на територията на посолството не се ползва безвъзмездно, тъй като е държавна собственост и е обвързано със служебни функции. На о. Симеон е предложен алтернативен вариант, което предложение остава без отговор. Вместо това съпругата на свещеника поставила абсурдното искане да се изгради с държавни средства асансьор, който да спуска парализирания о. Симеон от жилището им до параклиса.

873523 n 2Съвместните усилия на епархийското ръководство и на българското посолство да се разреши проблемът засега се сблъскват със съпротивата на малка група хора, съставена от няколко лица, сред които най-активни са Емил Зарков, счетоводител, титулуващ се „архииподякон“, и неговият приятел Николай Петков (на снимката вдясно). Техните мотиви да не допускат нов свещеник да служи в параклиса не са известни, но прави впечатление обвързаността на личните фирми на Емил Зарков с БПЦО „Св. Йоан Рилски“ в Лондон (повече – тук).

Не е ясно доколко болният свещеник о. Симеон Илиев подкрепя действията на тези хора, прикриващи се зад неговото лично нещастие. Като дългогодишен свещеник той знае, че свещеникът не извършва богослужение автономно, по силата на своето ръкоположение, а от името на ръкоположилия го (или ръководещия църковната област) епископ. В състояние на немощ възрастният свещеник едва ли желае самоволно да нарушава този важен каноничен принцип.

Официалното възстановяване на богослужебния живот в параклиса на българското посолство е планирано за 6 февруари. Тогава с благословението на Западно- и Средноевропейския митр. Антоний о. Добромир Димитров ще извърши св. Литургия в храма-параклис към посолството. Това ще е стъпка към нормализиране на неприятната за всички ситуация по блокиране на параклиса.

По същото време групата около Емил Зарков и Николай Петков планира да организира „протест“ срещу богослужението, уж в подкрепа на стария свещеник. Акцията се рекламира шумно в социалните мрежи и местни български медии, за да се създаде впечатление за по-широка подкрепа.

Надяваме се с усилията, които полага митр. Антоний, и с миролюбивата подкрепа на посланик Райков тази ситуация да се разреши в най-скоро време, което ще е от полза за българските християни в Лондон, за служителите на българското посолство, но и за о. Симеон, който преживява тежко тези безсмислени крамоли.

Становища на митр. Антоний и на посланик Райков по въпроса – тук.

По подобен начин се разви и ситуацията с църковното настоятелство на българския храм в Рим през 2014 г, който Ватиканът отне от църковната ни община заради порочни практики от страна на нейния ръководител Климент Бобчев. Тогава български посланик в Италия беше Марин Райков, който съдейства за разрешаване на възникналия конфликт. Повече за случая - тук.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/8qxdu 

Разпространяване на статията: