Мобилно меню

4.5 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (8 Votes)
Решението да бъдат избрани нови епископи в непризнатата в православния свят църковна юрисдикция на Константинополската патриашия в Естония не е обусловено от нуждите на вярващите и ще усложни положението на Православието в тази страна, се казва в изявление на Московската патриаршия (МП). "Решението за хиротониите на новите епископи очевидно не е обусловено от реалните нужди на малобройното паство на цариградската църковна организация, която по официални данни наброява 25 хиляди души", се казва в изявлението на пресслужбата на Отдела за външно-църковни връзки към МП. 

На 12 юни в Талин се проведе събрание на представителите на църковната юрисдикция на Цариградската патриаршия в Естония, когато бяха избрани кандидатите за епископи на епархиите в Тарту и Пярна-Сааремаа и беше обявено скорошното завършване на процеса за "възстановяване на Естонската православна църква" чрез учредяването на Архиерейски синод (т. е. минимум трима архиереи - б. р.).

Руската църква отбелязва, че според официалната информация на МВР на Естония самоуправляемата Естонска православна църква към МП наброява 170 хиляди вярващи, които се обгрижват духовно от 60 свещеници. Църквата се ръководи от митрополит Корнилий, който е единственият висш йерарх в нейните структури. По тази причина ръкополагането на епископи към юрисдикцията на Цариградската патриаршия е сериозен удар върху позициите на Московската патриаршия в страната. Според нея целта на хиротониите е "да се създаде външно впечатление за пълноценен църковен живот, за да получат признание на статута си на автономна църква от останалите поместни Православни църкви... Предприетите действия още повече ще затруднят преговорите между двете патриаршии, насочени към постигането на справедливо решение на въпросите за църковната собственост и каноничен статут на двете църковни юрисдикции. Отговорността за това е изцяло на Цариград", се казва в декларацията.

През 1996 г. Цариградската патриаршия обяви създаването на автономна Естонска православна църква в каноничната територия на Московската патриаршия. Присъствието на представители на тази юрисдикция на заседанието на православно-католическия диалог в Равена м. г. стана повод за напускане на руската делегация и за спирането на диалога с католиците.

Интерфакс

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33k69 

Разпространяване на статията: