Мобилно меню

4.8518518518519 1 1 1 1 1 Rating 4.85 (54 Votes)

liturgijavlmaksimСръбският епископ в Северна Америка Максим разпространи изявление, което беше поместено и в официалния сайт на Сръбската патриаршия. В него епископът заявява, че информацията, според която „Сръбската църква няма общение с някои православни патриаршии или пък автокефални църкви по света, не отговаря на истината“.

Изявлението на сръбския епископ идва, след като „канцеларията на Св. Синод“ на Сръбската патриаршия публикува „Становище на Сръбската църква за Украйна“, в което се казва, че се препоръчва на сръбските епископи и клирици да се въздържат от съслужение „не само с Епифаний (Думенко) и неговите последователи, но и с всички йерарси и клирици, които съслужат с тях и влизат в общение с тях“. Това безспорно визира Вселенската патриаршия, тъй като патр. Вартоломей, митрополити, епископи и клирици на Вселенска патриаршия и Света гора съслужиха с предстоятеля на новата Православна църква в Украйна (повече за неяснотите в становището и причините за тях виж тук).

„Становището“ се разпространи в превод на руски преди повече от две седмици и смути силно сръбските християни както в страната им, така и по света, където последиците от прекъснатото евхаристийно общение на Московската църква с Константинополската се чувстват най-остро.

Поради тази причина еп. Максим се обърна към своите епархиоти в навечерието на Неделя на православието със следните думи:

„През първата седмица на Великия пост, когато се подготвяме с всички православни християни да отпразнуваме по видим начин, т. е. на богослужение, Неделя на православието, триумфа на Църквата за възстановяването на иконопочитанието (843 г.), Западноамериканската епархия се обръща към своите свещеници и вярващи да се придържат твърдо към досегашната практика за общо богослужение и съслужение с всички православни епископи, духовници и вярващи от всички православни епархии в САЩ. С други думи, ние не трябва да прекъсваме общение с тези, с които вече повече от един век празнуваме заедно в Америка не само Неделя православна, но и всички църковни празници през годината. Само чрез участието на Божия народ в Литургията се съхранява общението в Светия Дух (виж 2 Кор. 13:13).

Тъй като някои незрели вярващи са получили объркваща и неточна информация, според която Сръбската църква не може да бъде в общение с някои православни патриаршии или автокефални църкви по света, съобщаваме следното:

Призоваваме всички православни вярващи, които са ни поверени в епархията, да не се поддават на никаква дезинформация за предполагаемо неучастие на нашата църква във всеправославните богослужения. Разпространяват се странни становища, които идват от различни страни, чиито говорители някъде твърдят, а другаде предполагат, че Сръбската църква препоръчва да се отклоняваме от общение с онези, с които досега сме били в общение. Заявяваме, че е недопустимо неканоничното отделяне от общение в евхаристийно-йерархичното единство с всички останали православни църкви в диаспора по целия свят.

Напомняме на всички мъдрото църковно слово на уважавания Албански архиеп. Анастасий, както и на Диоклийския митр. Калистос (Уеър), че св. Литургия (богослужебното общение) никога не може да се използва като оръжие срещу опоненти. Митр. Калистос, който ще бъде главен говорител на църковния събор на Сръбската църква в Америка през месец юли в Чикаго, изрази своята загриженост, че една от църквите реши да преустанови единството си (общението) с друга, като подчерта изрично, че „всички проблеми трябва да се решават в духа на братската любов, без прекъсване на евхаристийното общение“.

Поради тази причина искаме да насърчим нашите свещеници, монаси и вярващи да продължат усърдното общуване и молитвено-евхаристийно общение с всички православни християни в Америка и по-специално с представителите на всички канонични юрисдикции: на Вселенската патриаршия (и всички техни йерарси, както и подчинените им епархии в Америка), Антиохийска патриаршия, Московска патриаршия (с автономната Руска задгранична църква), Сръбската патриаршия, Румънската патриаршия, Българската патриаршия, Грузинската патриаршия и Православната църква в Америка (ОСА).

В годината, когато нашата Сръбска църква чества 800 години от своята автокефалия, ние сме призвани да постъпваме така, както изисква един такъв юбилей: да отпразнуваме всеобщото ни единство и да засвидетелстваме духа на общението както между нашия народ, така и в отношенията ни с другите православни църкви“.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/ud4kk 

Разпространяване на статията: