Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)
Панихида от свещеници от гр. Велес беше отслужена днес при възстановения паметник-костница на 242 български бойци, загинали при щурм на френски позиции на 31 октомври и 1 ноември през 1915 г. край Градско. Това съобщи за Агенция "Фокус" българският посланик в Скопие ген. Михо Михов.

Преди 92 години в района на Градско са загинали близо 250 българи, от тях осем офицери, които са погребани недалеч от този град, в манастира "Свети Архангел". На едно много интересно от военно-техническа гледна точка географско разположение са се срещнали войските на Втора българска армия с френските войски, които са били в Солун заедно с английските и дошли, за да спрат успешното настъпление на българската армия на сръбския фронт. Така се открива македонският фронт, където българите показват чудеса от храброст, разказа българският посланик.

Поклонението, което беше организирано днес, е както към загиналите тук българи, така и към техните достойни противници – френските войници. В района на Градско и преди всичко на тази височина, която прегражда от линията Градско – Чичево пътя към Битоля – Прилеп, се разиграва едно сражение, което носи характера на контранастъпление тогава, когато българските войски от Втора армия са спрели настъплението на французите на линията Криволак – Велес, след което отстъпват в района на тези височини.
Тук достойни местни жители през всичките последни десетилетия на миналия век са съхранили един великолепен паметник-гробница, където са погребани 242-ма български войници и подофицери. Те са от Дунавската дивизия, която заедно с Единадесета македонска дивизия подсилват настъплението на Втора армия, предимно от 49 и 53 полкове на българската дивизия, а са родом от района на Велико Търново, Габрово, Русе, Свищов и по-малка част - от Радомир и Кюстендил. Това огромно число от загинали наши български войници най-вероятно ще бъде публикувано във в. "Българска армия", така че техните близки да научат къде е Градско, къде е Чичево и къде са загинали тези достойни българи, каза още Михо Михов.

Денят 1 ноември, когато се е разиграло това сражение през 1915 г. съвпадна и с Деня на народните будители. В навечерието на Архангелова задушница, 3 ноември, когато ще отбележим паметта на загиналите и в района на Ново село, се присъединяваме към всички държавни прояви и към всички македонски политици и държавници, които разсъждават по един далновиден начин, че не войната е перспективата на 21 век, но онова, което е ставало по земите на днешната Република Македония, е достойно да се отбелязва от всички държави, които са се сражавали тук или са изпращали своите войници, добави той.

Агенция "Фокус" припомня:
Сражението при Градско е епизод от битката по линията Велес – Криволак между 17 октомври и 1 ноември 1915 г. Българската Втора армия в състав 2, 3, 5, 7 и 11 дивизии спират нахлулия през Солун във Вардарска Македония френско-английски експедиционен корпус в състав от 160,000 бойци. След двуседмични боеве французите се оттеглят на юг по линията Градско – Чичево. Тя е щурмувана от 11-а Македонска и 5-а Дунавска дивизия и е разкъсана с цената на тежки жертви. Позицията на Чичевската могила, на която е издигнат паметникът-костница е атакувана успешно от 49 и 53 полкове на Дунавската дивизия. Загиват тези близо 250 войници и офицери. Осемте офицери са погребани край църквата на намиращия се наблизо манастир "Св. Архангел".

Паметникът, открит от местни българи от град Кавадарци, е обновен от Националния исторически музей и Сдружение "Плиска" с председател проф. Божидар Димитров.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kyh9 

Разпространяване на статията: