Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)
В понеделник в италианския град Равена се откри заседанието на смесената комисия за православно-католическия диалог, която ще обсъди проблема за върховната власт в Църквата. Половината членове на комисията са определени от Ватакина, а останалите са определени от поместните православни църкви. Участниците трябва да завършат работа над документа "Еклесиологически и канонически последици от сакраменталната природа на Църквата". Този документ е бил изготвен в Москва през 1990 г., но не е бил обсъждан на пленарно засенадие на комисията поради разрастването на междуконфесионалните проблеми в редица източноевропейски страни, което наложило да се съсредоточи вниманието върху проблема за унията.

На заседание на комисията през септември 2006 г. в Белград между участниците възникнаха сериозни разногласия по една от петте точки в документа, която твърдяла, че след разделението на църквите през 1054 г. свикването на Вселенски събор в строгия смисъл на думата не е възможно. "Но двете църкви продължили да свикват "общи събори", в които участвали епископи от поместните църкви, които са в общение с Римския престол и на поместните църкви, които са в
общение с Константинополския престол.

Тогава представителят на Руската църква Виенски и Австрийски епископ Иларион Алфеев каза, че в православната традиция "общението с Константинополския престол никога не се е възприемало като задължително условие за съборност, както за западните църкви е "общението с Римския престол". Моделът на устройство на Православната църква се различава от този на Римокатолическата и в нея Константинополският патриарх никога не е играл аналогична на Римския папа роля.

Комисията в Белград не успяла да постигне консенсус по този въпрос, главно поради разногласие на православните участници. Спорните въпроси били прехвърлени за решение в редакционна комисия, която заседавала през март 2007 г. в Рим. В състава й влизат: епископ Иларион Алфеев от Московска патриаршия, митрополит Калистос Уеър от Константинополската патриаршия и проф. дякон Йоан Ика от Румънската патриаршия.

На откриването на срещата в Равена епископ Иларион заяви, че ако на срещата бъде приет варианта, изготвен от православната комисия в Рим, то той не предвижда сериозни сътресения на работната среща.

"Въпросът за примата е един от най-дискусионните и сериозните разногласия при обсъждането му са неизбежни. Всички православни църкви приемаме първенството по чест на Константинополския патриарх, но не можем да се съгласим с разширеното тълкувание на това първонство, към което се стреми Константинополската патриаршия".

От страна на Московска патриаршия в смесената православно-католическа комисия участват епископ Иларион Алфеев и свещ. Игор Вижанов. БПЦ не участва в нея.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3k4a8 

Разпространяване на статията: