Мобилно меню

4.6363636363636 1 1 1 1 1 Rating 4.64 (11 Votes)
Тези дни на кратко посещение в Българската православна църковна община в град Дънди, Шотландия, беше директорът на Дирекция "Вероизповедания" на Министерския съвет проф. Иван Желев.

След участието си в конгрес на учените-новозаветници в близкия град Абърдийн проф. Желев използва присъствието си в тази крайна северозападна страна на европейския континент, за да посети втората във Великобритания БПЦОбщина с покровител всебългарския светец преподобни Йоан Рилски.

Общината е основана преди четири години от български научни, медицински и други работници под ръководството на проф. Николай Желев (ДвериБГ уточнява, че двамата не са сродници), много успешен учен-изследовател и известен преподавател в университета на Дънди, който от няколко години е и почетен консул на Република България в Шотландия. Един път месечно тази община, която се ръководи от 5-членно църковно настоятелство начело с проф. Николай Желев, се посещава от нашия свещеник в Лондон отец Симеон Илиев. Засега те нямат свой храм и ползват параклиса на университета (на снимката), но се надяват скоро този въпрос да се разреши с помощта на градския съвет на град Дънди, който е изявил готовност да предостави подходяща сграда за това.

В Дънди е много дейна и Шотландско-българската асоциация (ШБА), която съдейства за развиването на дружбата между нашите народи - не на последно място и със съвместно отбелязване на нашите празници. Народите ни наистина са отдалечени в географско отношение, но все повече българи отиват да живеят и работят в Шотландия, казва проф. Н. Желев, а и много шотландци купуват имоти в България, особено в отдалечени села със спокоен живот, и се установяват повече или по-малко трайно у нас. В Шотландия трайно висок е броят на българските студенти, които ходят на студентски бригади в селското стопанство - около 1500 души годишно.

Вчера проф. Иван Желев, придружен от прочутия си съименник проф. Николай Желев и председателя на младежкото дружество на ШБА г-н Стефан Консулов, е посетил кмета на град Дънди - лорд провост Джон Летфорт (на първата снимка горе). Пред него той е изразил задоволството си от добрия прием на нашите сънародници в града, както и благодарността си за подкрепата, която те получават от градските власти в своя стремеж да съхранят вярата, културата и езика си в една чужда, но все пак гостоприемна среда.

В следобеда на вчерашния ден проф. И. Желев е бил на посещение и в парламента на Шотландия, намиращ се в град Единбург. Там той се е запознал със законодателната основа за гарантиране на правата на религиозните общности в Шотландия. 

Макар Шотландия да е част от Обединеното кралство (United Kingdom), от 1999 г. тя възстанови своя парламент, който има заканодателни функции по самоуправлението на страната и избира шотландското правителство.

Преобладаващото вероизповедание в Шотландия е презвитерианството (протестантска деноминация). Православните християни са незначително малцинство, но е окуражаващ фактът, че те се организират във вероизповедни общности, съобщи за Двери проф. И. Желев.

Най-близкият до Дънди православен храм е в Единбург (на около 80 км). Очаква се българската православна общност да привлече към себе си и християни от други православни народности, които живеят и работят в Дънди и околността, т. е. руси, гърци, кипърци, румънци и др. Засега най-голямата източноевропейска група сред имигрантите в Шотлания представляват поляците, но твърде малко от тях са православни.

Обмисляло се и изпращането на български свещеник в Дънди, но по този въпрос трябва да се погрижи Западно- и Средноевропейският митрополит Симеон, който все още е на лечение в САЩ.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3a6wd 

Разпространяване на статията: