Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (4 Votes)
Майкъл Нюдоу твърди, че фразата "В Бога се уповаваме" нарушавала правата му и проповядвала монотеизма.

Калифорнийски районен съд отхвърли съдебен иск, заведен от атеист срещу правителството на САЩ заради фразата "В Бога се уповаваме" по американските монети и банкноти.

Юристът Майкъл Нюдоу твърди, че изразът по паричните знаци нарушава неговите права. Според него използвайки парите, човек е принуден да носи религиозна догма, която

"проповядва и вербува за монотеизма".

Според съдията по делото изразът "В Бога се уповаваме" не е религиозен по своята същност и предназначение, a изписването му по финикийските знаци не говори за правителствен натиск в полза на религиите,изповядващи един Бог.

Нюдоу се закани да обжалва решението пред апелативния съд в Сан Франциско. Тази институция се произнесе в подкрепа на юриста по друго заведено от него дело във връзка със споменаването на

Божието име в клетвата за вярност, която учениците полагат в САЩ.

Тогава обаче Върховният съд отмени решението на апелативния, тъй като Нюдоу завел иска от името на дъщеря си, без да има родителски права върху нея.

Мотото се появява върху американските монети най-вече поради засилените религиозни настроения по време на гражданската война от 1861-1865 г. в САЩ.

Салмън ЧейзТогавашният министър на финансите в правителството на президента Линкълн - Салмън П. Чейз, получава много писма от вярващи граждани, които настояват по американските парични знаци да бъде "отчетено" божественото.

В името на това нововъведение се наложили и законодателни промени. През 1864 г. окончателно определеният израз излиза за пръв път върху монета от два цента.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3a63y 

Разпространяване на статията: