Мобилно меню

4.75 1 1 1 1 1 Rating 4.75 (12 Votes)

teodosie snagoveanu 3 mediafax foto alexandru dobreРумънската прокуратура повдигна обвинение срещу архиепископа на Томи (древно име на Кюстенджа) Теодосий за присвояване на европейски средства в размер на 300 000 евро. Висшият румънски йерарх е обвинен, че е представял фалшиви документи за получаване на европейска субсидия за обработката на лозя и овощни градини в областта Констанца (Кюстенджа), докато всъщност насажденията са изкоренени. Църквата е влязла във владение на земите през 2002 г., когато местната продукция на вино е била търсена в цялата страна. Днес емблематичното в началото на века стопанство „Nazarcea“ пустее, коментират румънските медии.

В понеделник на излизане от Апелативния съд в Кюстенджа архиеп. Теодосий заяви, че обвиненията срещу него не са основателни и че той е невинен. „Аз не се притеснявам, че съм несправедливо обвинен, но чрез мене се злепоставя Църквата. Убеден съм, че няма да се намерят доказателства за това обвинение, но отзвукът от скандала ще остане върху цялата Църква“, заяви той.

Адвокатът на архиепископа твърди, че местната епископия не само не е злоупотребявала, но и сама е отпускала средства, за да подмогне запазването и обработването на лозята, които са местен поминък. По отношение на другото обвинение за приемане на подкуп от 500 евро от страна на облагодетелствана от евросубсидиите фирма, адвокатът заяви, че разполагат с видеозапис, на който се вижда, че йерархът категорично отказва да приеме предложен му плик. Архиепископът е обвинен и че е получил подкуп от 850 евро, за да запише за студент лице в Богословския факултет в Университета „Овидий“, намиращ се под духовния надзор на архиерея. Той е поставен под съдебен контрол „без право да напуска страната“ за срок от шестдесет дни, смятано от 17 октомври, докато тече разследването. От Румънската патриаршия заявиха, че съдебен контрол не е присъда и докато съдът не се произнесе окончателно смятат архиепископа на Томи за невинен. Поради тази причина няма да му бъдат налагани църковни санкции.

Държавната комисия за борба с корупцията е започнала проверка и в други епархии в страната. В местните медии се появи информация, че обвинения може да бъдат повдигнати и срещу архиепископа на Крайова и митрополит на Олтения Ириней, но от епархията отрекоха там да текат финансови проверки от страна на държавни органи.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/wraxf 

Разпространяване на статията: