Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (9 Votes)

StavridisНа 90-годишна възраст почина и днес, 21 февруари, Неделя на митаря и фарисея, беше погребан в Цариград професор Василий Ставридис, един от последните останали живи преподаватели в прочутата Богословска школа на Цариградската патриаршия на остров Халки в Мраморно море. Опелото беше извършено от Цариградския вселенски патриарх Вартоломей в патриаршеския храм "Свети Георги" във Фенер, Цариград (Истанбул). На това тъжно молитвено последование присъстваха митрополити и други клирици на патриаршията, много възпитаници на покойния учен и преподавател, дошли от Гърция и други места да се сбогуват с учителя си. Българската православна общност в града беше представена от г-н Васил Лязев, председател на църковното настоятелство на българските църкви в Цариград и съученик на сина на покойния професор.

Сам патриарх Вартоломей е бил ученик на проф. Ставридис в Халки, където професорът преподава в продължение на 20 години - от 1951 г. до затварянето на висшата богословска школа от турските власти през 1971 г. Затова и патриархът отложи заминаването си за Австрия, за да извърши лично последованието на опелото.

Patr - StavridisВидният учен, преподавател и църковник Василий Ставридис е роден в Цариград през 1925 г. Завършил Халкинската богословска школа, а след това защитил последователно магистърска и докторска степен в Бостън, САЩ, на тема "Богословското образование в Александрийската школа" (1951 г.). От същата година е назначен за преподавател по Църковна история в Халки, като временно преподава и библеистични дисциплини. След затварянето на школата преподава в Богословския факултет на Солунския университет, в Богословския факултет на университета в Баламант, Ливан, гост-професор е и в богословския колеж "Св. апостол Андрей" в Сидни, Австралия. Бил е член на няколко синодни комисии във Фенер, участва в десетки научни конференции от името на Цариградската патриаршия. Няколко пъти е бил и в България. Удостоен е с отличието "архонт" от патр. Вартоломей през 1992 г.

trisagio-stavridi3Но безспорно най-важното наследство от проф. Ставридис са неговите научни трудове. Основните сред тях са посветени на Цариградската патриаршия - историята на тази поместна църква в три тома, както и изследване и уточняване на епископските списъци на патриаршията през вековете, история на Халкинската богословска школа и др. Както е известно, диплома № 1 от тази школа получава йеродякон Антим Михайлов, сетне първи български екзарх, а в нея са учили десетки българи - миряни и клирици - от различни краища на българоезичния ареал, а след преподавателите са и видни българи като Преславски еп. Антим (Михайлов), йеромонах Неофит Рилски, Йоан Димитриевич и др. Сведения за всички тях се намират в труда на проф. В. Ставридис "История на Свещената богословска школа на Халки" (1988 г., на грц.).

Бог да го прости и всели сред праведниците, които са Му благоугодили!

 


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/wkqpc 

Разпространяване на статията: