Мобилно меню

4.3333333333333 1 1 1 1 1 Rating 4.33 (12 Votes)

216На 12 февруари в Куба ще се състои среща на Московския патриарх Кирил и Римския папа Франциск, която Москва и Ватиканът определят като историческа. Информацията за нея се появи едва две седмици преди провеждането й, а според руски източници подготовката й е продължила едва месец.

Новината предизвиква много въпросителни на първо място относно причините, поради които Руският патриарх се е съгласил тази среща да се проведе именно сега. Говорителят на Московска патриаршия Владимир Легойда опроверга твърденията, че това има връзка с предстоящия Свят и велик събор на Православната църква. "Решението за провеждането на събора на 19 юни в Крит беше взето от предстоятелите на поместните православни църкви през януари и не е свързано по никакъв начин с програмата на Московския и на цяла Русия патриарх Кирил".

Според Легойда основната причина, която налага срещата между двамата, е "геноцидът на християните в Близкия Изток, в Северна и Централна Африка."

Срещата между патриарх Кирил и папа Франциск ще има "личен характер", ще продължи два часа и ще се проведе на летището в кубинската столица Хавана. Според официалната информация двамата ще си разменят символични подаръци и ще подпишат съвместна декларация. Волоколамският митр. Иларион (Алфеев) заяви също, че между двамата няма да има обща молитва.

Патриарх Кирил ще пристигне в Куба на 11 февруари по покана на президента на страната Раул Кастро, по същото време папа Франциск ще бъде на посещение в Мексико.

Досега дипломатическите усилия на двете църкви не успяха да доведат да организирането на подобна среща. През 1996-97 г. инициативата за среща между Алексий II и папа Йоан Павел II в Австрия претърпява неуспех заради непостигане на съгласие относно униатския проблем в Украйна. Според митр. Иларион (Алфеев) спорният въпрос тогава е бил "прозелетизмът на католическите мисионери на каноническата територия на Московска патриаршия". По онова време центърът на Украинската униатска църква се пренася от Лвов в Киев, срещу което Православната църква в Украйна остро протестира.

Както е подчертал митр. Иларион, приоритет пред спорните въпроси между двете църкви има решението на Архирейския събор на Московска патриаршия от 3 февруари всички усилия през настоящата година да се насочат към подобряване на положението на християните в Близкия Изток. Това се очаква да бъде и централната тема в общата декларация на патриарх Кирил и папа Франциск.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9ccyp 

Разпространяване на статията: