Мобилно меню

4.7333333333333 1 1 1 1 1 Rating 4.73 (15 Votes)

/imG 20160206 120747Да говориш за празник на Православието в Република Турция винаги изглежда прекалено приповдигнато. Защото отминалият 20 век донесе прекалено много горчиви преживявания на християните в тази страна и особено на православните. А няколко милиона християни въобще и не можаха да ги преживеят, защото... бяха чисто и просто ликвидирани. Само че на фона на масовите репресии и екзекуции в комунистическите страни това оставаше някак по-незабележимо. Две основни християнски общности в Турция бяха почти унищожени през миналия век - арменската и гръцката. Гърците днес твърдят, че са три хиляди в Истанбул/Цариград, който е все пак най-космополитният град на тази страна, но други с половин уста уточняват, че са далече под две хиляди.

И все пак на 6 февруари в третия по големина град на югоизточната ни съседка, Смирна или по турски Измир, се състоя истинско празненство на Православието. Поводът беше годишният празник на първия смирненски епископ - св. Вукол, ученик на св. Йоан Богослов и учител на св. Поликарп Смирненски. От миналата година Цариградска патриаршия е получила правото да отслужва литургия във възстановения, макар и като музей, храм в чест на светеца поне на празника му. Да припомним, че до 1921 г. Смирна е бил голям център на християнството (около 2/3 от населението е било християнско!), но след загубването на войната от Гърция, която тя започва в 1919 г. срещу Турция, християните са прогонени както от града, така и от цяла Мала Азия на практика. Над два милиона православни, повечето от които турскоезични, напускат, но и стотици хиляди губят живота си в онези смутни времена. Църквата "Свети Вукол" в старата част на града е оставена полуразрушена, на всичко отгоре ревниви мюсюлмани са изболи очите на ония от светците по стенописите, които са успели да се запазят. Преди двайсетина години обаче малката гръцка общност от няколко десетки души получава правото да съществува официално, а от три години те имат отново свещеник - архимандрит Кирил Сикис, преди това служил в отсрещния остров Лесбос (на гръцки Митилин). Патриаршията го приема на своя служба, а той пък помага да се обедини православната общност в Смирна, където живеят освен стотината гърци (повечето от тях новодошли на работа в университета или в турски предприятия и търговски кантори) още голямо число граждани на Русия, Грузия, Украйна, Молдова, Сърбия, България и др. Това са предимно жени, които намират работа като домашни прислужнички в мегаполиса. За всички православни християни сред тях обаче днес само гръцката църква "Света Фотиния" (бивша холандска протестантска), която е редовно отвореният православен храм тук, е мястото за молитва и среща с едноверци в иноверното множество на жителите на Смирна.

Във връзка с празника на св. Вукол по инициатива на архим. Кирил в града тази година се организира и втората международна богословска конференция на тема "Началото на християнството в Йония и библейските светци". За участие са поканени православни богослови от Гърция, САЩ, Германия, Румъния, България. Работата на конференцията ще започне в неделя вечерта.

/imG 20160206 132810В днешния ден обаче се започна с празника на св. Вукол в неговия храм със света литургия, отслужена от Цариградския вселенски патриарх Вартоломей заедно с митрополитите на Неапол и Ставрупол (квартали на Солун) Варнава и на Драма Павел (и двамата потомци на изселници), които бяха пристигнали с по един автобус християни от епархиите си. Бяха дошли свещеници, монаси и монахини от различни гръцки епархии, включително и от остров Крит. Ватопедският манастир пък беше изпратил по свои братя копие на чудотворната икона на св. Богородица Утешителка, което ще остане за постоянно в храма "Св. Фотиния". 

Църквата се препълни от богомолци от различни народности. На места участие взимаха с пеене или четене групи грузинки, рускини, символа на вярата и Господнята молитва пък бяха прочетени освен това и на турски език от местни православни младежи. Сред официалните лица бяха гръцки заместник-министър на външните работи, гръцки дипломати в Турция, грузинската генерална консулка в града, гръцки офицери на работа в НАТО-вската база в града и пр. От страна на местната власт присъстваха областният управител и кметът на града.

След като причести преобладаващата част от богомолците, накрая патр. Вартоломей произнесе слово за празника, в което припомни трагичните събития отпреди близо сто години, но наблегна и на новите добри отношения, които се изграждат между Турция и Гърция напоследък. Белег за това беше и концертът на гръцката певица Харис Алексиу, потомка на изселени от Смирна гърци, която тази вечер пя пред хилядна публика в модерния Център на изкуствата на Смирна и беше горещо аплодирана. След концерта, на който присъстваха също патр. Вартоломей и всички клирици, дошли за празника на свети Вукол, на сцената се качи сам патриархът и говори на множеството последователно на турски и на гръцки, като подчерта нуждата от разбирателство и мирно съвместно съществуване в днешния размирен свят.

След литургията се направи шествие от всички богомолци и клирици начело с патриарха до мястото пред олтарната апсида, където по предание е бил гробът на св. Вукол.

Интериорът на храма "Свети Вукол" в Смирна:

/imG 20160206 132447

Външният вид на храма:

/imG 20160206 134239

На най-горната снимка: патриарх Вартоломей лично причестява стотици вярващи.

Снимки: Двери.бг


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9cdrw 

Разпространяване на статията: