Мобилно меню

4.8181818181818 1 1 1 1 1 Rating 4.82 (22 Votes)

a 1180953784 IMG 0690Българският свещеник Александър Чакърък, който обгрижва българския храм "Св. Георги" в Одрин, заяви за Двери, че богослужението на български език не е забранявано в църквата. Според него информацията, разпространена в медиите от българка, посетила храма, не отговаря на истината. Действително в последната неделя на ноември от Гърция е дошъл Адрианополският митрополит Амфилохий и още двама свещеници да служат, но българският свещеник не е бил изолиран и службата се е провеждала на български и на гръцки език. По време на службата една от българките, влезли с група за кратко в църквата, отишла при него и попитала: "Защо служат тук тези гърци?!" И вероятно оттук тръгва информацията за забрана на богослужението на български в храма.

Отец Александър заяви, че атмосферата по време, а и след богослужението е била приятелска, в разговора между българския свещеник и гръцките духовници е превеждала може би единствената гъркиня, останала в Одрин.

Българският свещеник обаче не знае, защо гръцкият митрополит е посетил храма точно през този неделен ден заедно с голяма група гърци. Най-вероятно това е свързано с отбелязаването на паметта на екзарх Антим I, по който повод много хора от България, в това число и политици, организираха честване, но в другия одрински храм "Свети Константин и Елена", където Дружеството на тракийските българи постави паметник на българския екзарх и който предизвика негативната реакция на Цариградската патриаршия. Инициативата на Адрианополския митрополит е възможно да е била ответна реакция на българското честване.

Отец Александър Чакърък обгрижва двата български храма в Одрин - "Св. Георги" и "Свети Константин и Елена". Продължава делото на своя баща Филип Чакърък, без чиито усилия и грижи за двете църкви те са щели да бъдат отнети в полза на турската държава. Отец Александър Чакърък получава разрешение от Цариградската патриаршия, в чиято юрисдикция са двата храма, да служи на български език в тях през 2003 г. със съдействието на БПЦ и тогавашния директор на Дирекция "Вероизповедания" на МС.

Адрианополският митрополит Амфилохий придружаваше Цариградския патриарх Вартоломей и по време на визитата му у нас през месец ноември с посланието, че Българската църква не трябва да дава на свои епископи титли, които съществуват в диоцеза на Цариградска патриаршия (у нас игуменът на Рилския манастир епископ Евлогий носи титлата Адрианополски).

Припомняме, че Адрианополският митрополит Амфилохий беше ръкоположен за такъв през 2014 г. по изрично настояване на патриарх Вартоломей след неуспешен опит да го предложи (неофициално) за митрополит на Янина в Гърция, и живее постоянно в Атина като представител на патриаршията пред гръцките държавни учреждения. Пълната титла на Адрианополския митрополит е "Ο Αδριανουπόλεως Αμφιλόχιος, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Αιμιμόντου", тоест "Адрианополски митрополит Амфилохий, ипертим (високочтим) и екзарх на цял Хемимонт". Хемимонт е административна единица от времето на римския император Диоклетиан, която включва и земите в България на север от Одрин до Стара планина и черноморските ни южни градове - Несебър, Анхиало и др.

Веднага след хиротонията си за Адрианополски митрополит Амфилохий заяви ясно, че ще изпълнява функциите си на такъв и ще служи в Одрин. Единствените православни храмове обаче в града са двете български църкви.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9qyhu 

Разпространяване на статията: