Патогенът на проказата е съществувал още преди появата на първите представители на човешкия род – преди повече от 10 милиона години. До това заключение са стигнали изследователите от университета в Тюбинген, Германия, съобщава римокатолическият седмичник Christ in der Gegenwart. Така се оказва, че проказата е въобще от най-старите болести на човечеството. Учени начело с ръководителя на института „Макс Планк” за история на човечеството в гр. Йена, проф. Йоханес Краузе, са сравнили бактериите от две генетично силно различаващи се форми на тази болест и са успели да докажат, че генетичните материали водят до една обща първична форма на болестта.
Проказата е заразна болест, която поразява нервните клетки и все още се среща в около 90 страни по света. Първопричинителят на болестта е изолиран едва в 1873 г. в Норвегия. Най-напред се е смятало, че тя се е разпространила с походите на Александър Велики на Изток, но сегашните открития на немските учени я правят една от най-старите болести на човечеството.
В Библията са описани случаи на болни от проказа, препоръчват се и мерки за предпазване на здравите от заразяване. И по времето на Иисус Христос болестта е била разпространена сред еврейския народ, а някои от чудесата на Спасителя са свързани с изцеляването на прокажени. Поради тази причина във Византия проказата е била наричана "свещена болест". През 2012 г. Вселенска патриаршия канонизира за светец Никифор Прокажени, живял през 20 век, чиято памет се чества на 4 януари.
Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/946ph