Мобилно меню

4 1 1 1 1 1 Rating 4.00 (8 Votes)

Thraki 1-458x315Решение на Върховния съд в Гърция по повод съдебно дело в Комотини е в центъра на общественото внимание в южната ни съседка през последните дни. Според решението на съда, получило публичност чрез гръцкия вестник „Хронос”, гърците мюсюлмани нямат право да правят завещания, защото това не се предвижда в шериата. Съдът е уважил иска на сестрата на починал мюсюлманин, който преди смъртта си е направил завещание на своето недвижимо имущество в полза на своята съпруга, и е приел нейния аргумент, че в ислямското наследствено право не се предвижда изготвяне на завещания. Според ислямското обичайно право в случай, че починалият мюсюлманин няма деца, неговите братя и сестри имат също право да получат дял от наследството. Част от описаните в завещанието имоти се намират в Турция.

Случаят създава прецедент, тъй като досега в Гърция е било разрешено спазването на шериата само по въпросите на брачното право от страна на мюфтиите. От 1946 г. гръцките мюсюлмани имат право да изготвят завещания, въз основа на които са извършени много актове, продажби, размени на имоти, строеж на нови и т. н. Като отменя решението на съда в Тракия, Върховният съд на Гърция поставя под въпрос законосъобразността на всички тези действия. Съдът в Тракия се е позовал на Европейската конвенция за правата на човека, която забранява прилагането на различни практики по тези въпроси въз основа на религиозните убеждения на гражданите.

Решението на Върховния съд на Гърция поставя пред изпитание и нотариусите, които вече няма да знаят как да постъпват в случай, че мюсюлманин иска да изготви при тях своето завещание. Според критиците на решението, дори Турция не съблюдава шериатското право от 1923 г. и буди недоумение подобно решение да бъде взето в Гърция. Резервирани за последиците са и мюсюлманските адвокати в страната, които познават ислямското право. Илхан Ахмед, цитират от вестник „Хронос”, твърди, че това решение заплашва правата на съпругите на починалите мюсюлмани и може да доведе до правен хаос. Освен това, според него, и ислямското право предвижда възможност за завещание, макар и с определени ограничения.

Случаят е широко коментиран в Гърция, тъй като засяга хиляди мюсюлмани гръцки граждани в Тракия.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/xcyax 

Разпространяване на статията: